Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Toxoplazmóza. Možno číha aj vo vašej záhrade

19. jún 2017 - Čo už môže byť lepšie ako poctivo a zdravo doma vypestované ovocie a zelenina? Záhrada ponúka množstvo chutí i vitamínov potrebných pre naše zdravie. Dajte si však pozor, aby sa z nich nestal aj zdroj nákazy! Aj vo vašej záhrade totiž môže číhať toxoplazmóza.

Magda vyrastala na dedine v rodinnom dome s veľkou záhradou, v ktorej vždy trávila veľa času. „Ako malá som sa zvykla v záhrade hrávať a „asistovať“ pri práci rodičom. Zo záhradkárčenia sa postupne stal zvyk aj povinnosť, neskôr som našla záľubu aj v pestovaní kvetov,“ vysvetľuje Magda, ktorej koníček však okrem potešenia spôsobil v živote aj nemalé problémy. „Počas prvého tehotenstva mi v krvi zistili vysoké hodnoty protilátok a následne mi na infekčnom oddelení diagnostikovali akútnu toxoplazmózu.

Zdrojom vraj bola zrejme záhrada – buď zle umytá zelenina, alebo nedostatočná hygiena rúk. Hoci som sa podrobila liečbe, skončilo sa to potratom,“ spomína Magda, ktorá je dnes už dvojnásobnou matkou. „Aj pri ďalším tehotenstvách som mala zvýšené protilátky. Po predošlých skúsenostiach bolo čakanie na výsledky testov veľmi stresujúce. Keďže som ale chorobu predtým prekonala, na deti to našťastie už nemalo žiadny vplyv,“ konštatuje s úľavou Magda.

Hoci hygienu v rodine nikdy nezanedbávali, teraz vždy striktne trvá na prevencii. „Deti si vždy po hre v záhrade musia dôkladne umývať ruky a nechty a dávam veľký pozor, aby nejedli neumytú zeleninu alebo ovocie. Možno som prehnane prísna, po mojich skúsenostiach sa však snažím, aby sa rovnakým problémom radšej vyhli,“ dodáva Magda.

Nenápadný parazit

Toxoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Toxoplasma gondii. Ten môže infikovať väčšinu cicavcov na svete a prenáša sa aj na človeka. Jeho konečným hostiteľom sú mačkovité šelmy. „Len v ich tráviacom trakte môže byť dokončený jeho pohlavný cyklus, a teda len mačkovité šelmy môžu vylučovať vajíčka. Mäso ostatných zvierat ale môže byť pre ľudí zdrojom nákazy vo forme potravy,“ uvádza MUDr. Barbora Majtánová z Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre.

Hoci sa ochorenie medzi ľuďmi nešíri, jeho prenos je možný v tehotenstve z matky na plod. Podľa toho sa tiež rozlišuje toxoplazmóza vrodená, s ktorou sa dieťa už narodí, a toxoplazmóza získaná, keď sa človek nakazí počas života.


Parazit zo záhrady

Jedným zo zdrojov toxoplazmózy bývajú mačacie výkaly. Infikovaná mačka s trusom vylučuje vajíčka (tzv. oocysty), a to po dobu dvoch až troch týždňov. Pôvodca nákazy v nich však dokáže prežiť aj rok, prípadne i dlhšie, a to v rôznych teplotných podmienkach vrátane mrazov. Udržiava sa najmä vo vlhkom prostredí, akým býva i piesok alebo pôda v záhradách. „Zdrojom nákazy môže byť kontaminovaná zelenina a ovocie, eventuálne sa choroba môže preniesť aj nedostatočne umytými rukami po práci v záhrade. Dostať sa môže aj za nechty, preto je vhodné používať rukavice,“ vysvetľuje MUDr. Barbora Majtánová.

Vo forme vajíčok parazit z mačacieho trusu môže preniknúť aj do spodných vôd. „Nákaza môže kontaminovať aj spodné vody, preto je dôležité nepiť vodu z neoverených vodných zdrojov. Pri polievaní touto vodou sa teoreticky môže kontaminovať aj ovocie a zelenina, preto je nutné pred konzumáciou ich vždy dostatočne umyť,“ dopĺňa MUDr. Beata Vaneková z nitrianskej infekčnej kliniky.

Nákazu nemusia šíriť len túlavé mačky, ale aj domáci miláčikovia. Myslieť na to treba najmä pri čistení mačacích toaliet. Vhodné je používať rukavice a čistenie opakovať každý deň.

Nákaza na tanieri

Popri plodoch zo záhrady sa človek môže infikovať aj ďalšou potravou. Medzi najčastejší zdroj patrí mäso. „Najčastejšie je to hovädzie a bravčové mäso, ale zdrojom nákazy môžu byť všetky druhy mäsa,“ uvádza MUDr. Beata Vaneková, podľa ktorej je preto nutná tepelná úprava jedla.

„Mäso je dôležité vždy tepelne upraviť - minimálne pri sedemdesiatich stupňoch aspoň po dobu päť minút. Po práci so surovým mäsom si treba dobre umývať ruky a nedotýkať sa očí, lebo aj tak sa choroba môže preniesť,“ dodáva lekárka, podľa ktorej treba tepelne upravovať aj nepasterizované mlieko a vajcia.

Čo ak mám toxoplazmózu?

Pre zdravého človeka toxoplazmóza zväčša nepredstavuje vážne zdravotné riziko. Neraz sa zistí až mesiace alebo roky po nakazení pri náhodných krvných testoch, pričom pacient o nej ani netušil – nespomína si ani na možný zdroj nákazy, ani na prekonané zdravotné problémy. Toxoplazmóza môže mať viacero rôznych prejavov, ktoré sú ale typické aj pre mnohé iné ochorenia.

„Zdurenie krčných uzlín alebo uzlín v iných častiach tela, horúčka, slabosť, celková únava a vyčerpanie, bolesti hrdla a iné príznaky. Následne ďalšie prejavy závisia od toho, či a ktorý orgán parazit napadne,“ uvádza MUDr. Beata Vaneková. Pokiaľ parazit v tele nespôsobuje vážne ťažkosti, ochorenie sa nelieči a pacient ho prekoná sám, neraz aj bez akýchkoľvek prejavov. „U väčšiny ľudí choroba prebieha bez príznakov. Malé percento ľudí máva príznaky podobné infekčnej mononukleóze. Najväčšie postihnutie ale býva u pacientov, ktorí sú imunosuprimovaní, a pri kongenitálnej toxoplazmóze, kde hrozí postihnutie plodu,“ dopĺňa MUDr. Barbora Majtánová.

Kedy je toxoplazmóza nebezpečná?

Aj keď pre väčšinu ľudí toxoplazmóza nebezpečná nie je, v niektorých prípadoch môže vážne ohroziť zdravie. Parazit sa v tele krvou môže rozšíriť do rôznych orgánov – napáda napríklad svaly, srdce, centrálnu nervovú sústavu, kde vytvára tkanivové cysty. Takéto problémy spôsobuje najmä ľuďom s vážnymi poruchami imunity. „U ľudí s dostatočným imunitným systémom zväčša k postihnutiu mozgu nedochádza. Pokiaľ ale u človeka dôjde k poklesu imunity, napríklad v dôsledku infekcie HIV/AIDS, tam takéto vzplanutie hrozí,“ uvádza MUDr. Barbora Majtánová.

V takýchto prípadoch neraz ide o opätovné „prebudenie“ parazita po tom, čo človek v minulosti toxoplazmózu už prekonal sám a bez ťažkostí. „Je to spiaci parazit - máte ho v tele a pri poklese imunity sa zobudí,“ dodáva MUDr. Beata Vaneková.

Závažné komplikácie spôsobuje toxoplazmóza aj v tehotenstve. Pokiaľ ju žena prekonala dávnejšie pred otehotnením, vytvorili sa v jej tele protilátky a pokiaľ nedôjde k poklesu imunity, problémy parazit zväčša nespôsobuje. Ak sa však žena parazitom nakazí tesne pred alebo už počas tehotenstva, riziká sú vážnejšie – hrozí odumretie plodu alebo jeho poškodenie.

„V prvých mesiacoch tehotenstva vznikajú rôzne malformácie, vývojové chyby plodu. Na plod sa toxoplazmóza prenáša len asi v pätnástich percentách, vzniknúť ale môže hydrocefalus, mozgová kalcifikácia alebo zápal a vážne poškodenie oka (chorioretinitída). Postupne v neskorších mesiacoch tehotenstva sa zvyšuje aj percento pravdepodobnosti prenosu ochorenia na plod, hoci následné príznaky už bývajú miernejšie,“ uvádza MUDr. Beata Vaneková. Dôsledkom akútnej toxoplazmózy v tehotenstve môžu byť telesné a duševné postihnutia detí i zrakové postihnutie.

Liečba toxoplazmózy

Keďže mnoho ľudí ochorenie prekoná samo a bez vážnych komplikácií, následné zistenie prekonanej toxoplazmózy si už lekársky zákrok nevyžaduje. Liečba je nutná len pri akútnej forme.

„Liečia sa len niektoré formy toxoplazmózy – chorioretinitída, čiže pri postihnutí oka, pri postihnutí centrálneho nervového systému, u imunosuprimovaných pacientov, taktiež kongenitálna – vrodená toxoplazmóza a v tehotenstve,“ vysvetľuje MUDr. Beata Vaneková.

Dĺžka liečby závisí od závažnosti ochorenia a postihnutých orgánov, trvať ale môže aj niekoľko mesiacov. Hoci najmä na internete sa možno stretnúť s ponukou rôznych „zaručene účinných“ prípravkov proti toxoplazmóze, liečba vždy patrí do rúk lekára. „Treba prísť na infektologické vyšetrenie, kde sa zistí, či ide o prekonané ochorenie alebo akútnu infekciu a následne sa podrobiť liečbe, ktorú nariadi infektológ,“ uzatvára MUDr. Barbora Majtánová.


Prevencia toxoplazmózy:

*dôkladné umývanie ovocia a zeleniny
* hygiena rúk a nechtov po práci v záhrade, používanie rukavíc
*tepelná úprava mäsa pri teplote nad 70 stupňov
*preváranie surového, nepasterizovaného mlieka
*hygiena rúk pri práci so surovým mäsom, nedotýkať sa očí a slizníc
*dôkladné čistenie kuchyne a pomôcok pri manipulácii so surovým mäsom
*nepiť vodu z neoverených pitných zdrojov
*časté čistenie mačacích toaliet, hygiena rúk, používanie rukavíc

Prvotné prejavy toxoplazmózy:

* často prebieha bez výraznejších prejavov
* zdurenie lymfatických uzlín
* horúčka
* bolesti svalstva
* bolesti hrdla

 

 

Sekcia: Aktuálne Autor: Jana Obrancová, Fit magazín
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 85