Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Štátna poisťovňa stiahne niektoré uvažované opatrenia

17. marec 2017 - Ozdravný plán najväčšej poisťovne nenašiel pochopenie u premiéra
„Poisťovňa nemala záujem šetriť na pacientoch. V ozdravnom pláne sa v niektorých prílohách ocitli aj ďalšie podnety a návrhy, ktoré nemajú finančný prínos,“ konštatoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
 
Minister pripustil, že problematiku ozdravného plánu nedokázala štátna poisťovňa ani on vysvetliť verejnosti, s ktorou bolo treba komunikovať intenzívnejšie. Ako T. Drucker dodal, „počas dvoch týždňov sa nám nepodarilo dementovať informácie, že sa ide šetriť na úkor pacientov, v tom si musím naliať čistého vína aj smerom k sebe“.

Podľa neho žiadny z bodov v ozdravnom pláne nejde proti pacientom. Úlohou je nie šetriť, ale spravodlivo distribuovať zdroje v zdravotníctve. VšZP sa po medializácii rozhodla, že stiahne časť z ozdravného plánu.
 
Jedným z dôsledkov bol aj telefonát premiéra Roberta Fica generálnemu riaditeľovi Ing. Miroslavovi Kočanovi, v ktorom ho práve za ozdravný plán kritizoval a žiadal ho, aby ho „zahodil do koša“.

M. Kočan však po telefonáte s premiérom a po rokovaní s ministrom zdravotníctva povedal, že „čo sa týka ozdravného plánu, chcem eliminovať pochybnosti a navrhneme vypustiť prílohu, ktorá obsahuje tieto opatrenia“.

Pripustil, že po rozhovore s premiérom „zvažoval viacero možností, ale pre poisťovňu sa urobilo viacero dobrých vecí a tak som rozhodnutý pokračovať“. Ako dodal minister, premiér ho informoval, že v prípade VšZP politicky vystúpi, ale formu nepoznal. „Konal politicky s vlastným presvedčením,“ povedal T. Drucker.
 
Podľa T. Druckera je úlohou stabilizovať poisťovňu, a to sa manažmentu, ktorý má jeho dôveru, podarilo. Pripomenul tiež, že za to, že je poisťovňa v ozdravnom pláne, nie je vinný súčasný manažment.

„Budeme oveľa intenzívnejšie komunikovať s verejnosťou a novinárskou obcou o tom, aké kroky pripravujeme,“ dodal M. Kočan.
 
„Budem robiť všetko preto, aby minister mal dostatok peňazí, aby vedel veci riešiť, ale fakt mútite vodu,“ povedal premiér M. Kočanovi.

Pritom koaličná vláda pre tento rok schválila pre ministerstvo zdravotníctva o 120 mil. eur menej, znížila aj platbu, ktorú platí štát za svojich poistencov a ktorá je najdôležitejším príjmom zdravotných poisťovní. Dnes je platba štátu 3,78 percenta, historicky najnižšia.
 
T. Drucker bol vlani s návrhom rozpočtu spokojný, ale teraz žiada, aby bol systém, v ktorom je dlh štátnych nemocníc vyše 600 mil. eur a štátnej poisťovne 25 mil. eur dofinancovaný sumou 150 mil. eur. Platba štátu sa vraj v lete zvýši, ale rezort financií sa k možnosti dofinancovať zdravotníctvo nevyjadruje. VšZP teraz ponúka na predaj aj svoje pohľadávky v hodnote vyše 115 mil. eur.
 
Opozičná SaS vyhlásila, že keby mali T. Drucker a M. Kočan štipku hrdosti, odstúpili by a poisťovňu by mal riadiť sám R. Fico. Odporučili, aby potom, ako sa ozdravný plán zahodí do koša, bola uvalená na štátnu poisťovňu nútená správa.

Podľa podpredsedu dozornej rady poisťovne Marcela Klimeka (OĽaNO-NOVA) je „ozdravný plán zlý, nikdy by som zaň nehlasoval. Problémom VšZP sú najmä nevýhodné zmluvy“.

Marek Krajčí (OĽaNO-NOVA) upozornil, že ozdravný plán sa dotýka pacientov a kritizoval „šalamúnsky napísané odzmluvňovanie lekárov, čím pacienti prichádzajú o lekárov, musia meniť lekára, neraz cestovať aj ďalej“.
Sekcia: Aktuálne Autor: Branislav Janík, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 14