Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Štát už (vraj) nepomôže

7. február 2013 - Štát oddlžil predovšetkým štátne nemocnice už takmer 1,5 mld. eur. Oddlžovali ich vlády Mikuláša Dzurindu, Roberta Fica aj Ivety Radičovej, ktorá dala nemocniciam koncom roku 2011 vyše 300 mil. eur.

Ku koncu novembra minulého roku bol dlh nemocníc už 320 mil. eur. Druhá vláda R. Fica však ďalšie oddlženie odmieta a chce situáciu riešiť systémovejšími opatreniami, ako je nalievanie peňazí daňových poplatníkov do stále sa zadlžujúcich nemocníc.

Podľa vzoru Nitry aj ostatní

Ide napr. o centrálny nákup liekov a zdravotníckeho materiálu, dôslednú racionalizáciu, znižovanie počtu zamestnancov, ale aj kroky najväčšej a štátnej poisťovne, ktorá postupne racionalizuje počty nemocničných lôžok a oddelení v krajoch. Ministerka Zuzana Zvolenská trvá na ekonomickej a finančnej stabilizácii nemocníc v pôsobnosti rezortu a trend je vraj pozitívny. Podľa predbežných čísel ku koncu minulého roku sa tempo rastu dlhu štátnych nemocníc stabilizovalo a výrazne sa spomaľuje. Najzadlženejšia nemocnica, UN Bratislava zvýšila začiatkom roka stratu mesačne o 4,5 mil. eur, v závere roka to bolo 3,2 mil. eur. Jedinou štátnou nemocnicou bez dlhu je zatiaľ FN Nitra.

Skupovanie pohľadávok

Aby ministerstvo odvrátilo prípadnú hrozbu exekúcií, preferuje dohody s veriteľmi nemocníc o splátkových kalendároch, na ktorých sa vedenia zariadení dohodnú s veriteľmi. Niektorí veritelia už predali svoje dlhy tretím subjektom, získali tak prostriedky a môžu ďalej dodávať nemocniciam svoje produkty a služby. Jedným z troch najväčších subjektov, ktorý skupuje pohľadávky nemocníc, je aj poľská Magellan Group. Vlastní napr. pohľadávky FNsP Žilina za 1,1 mil. eur, rovnakú sumu má vUN Bratislava, ďalších 1,5 mil. eur v UN Košice, vyše 500 000 eur jej dlží DFNsP Bratislava.
 

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 89