Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Slovenskí pneumológovia prekonali rekord vo fúkaní balóna

2. jún 2014 - Slovenskí pneumológovia prekonali rekord v počte ľudí nafukujúcich balón.

V rámci XX. Bardejovských dní pneumológov a ftizeológov sa doň zapojilo 114 lekárov spolu s Bardejovčanmi. Spoločne nafúkali viac ako 1 500 litrov vzduchu. Prekonali tak minuloročný slovenský rekord v hromadnom fúkaní balóna. Do balónu s priemerom 1,8 metra viedlo 20 trubičiek s vymeniteľnými náustkami.

Podujatie, ktoré sa oficiálne zapísalo do Knihy slovenských rekordov zorganizoval Nadačný fond Pre zdravé pľúca, ktorý okrem pomoci pacientom s respiračnými ochoreniami šíri svetu o chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, astme a iných respiračných ochoreniach.

„Hromadným fúkaním balóna vyjadrujeme podporu a spolupatričnosť so všetkými pacientmi, ktorí trpia chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, astmou alebo inými respiračnými ochoreniami. Aj v tomto prípade je dôležitá prevencia, včasná liečba a predovšetkým zmena životného štýlu – zbavenie sa zdraviu škodlivých návykov, najmä fajčenia,” hovorí Helena Leščišinová, pneumologička a členka Rady Nadačného fondu Pre zdravé pľúca.

Chronická obštrukčná choroba pľúc je závažné respiračné ochorenie, ktoré je častokrát spojené s chronickým kašľom a tvorbou hlienov. Pridružuje sa k nemu zvýšená únava, znížená tolerancia záťaže a dýchavica, napríklad pri chôdzi po schodoch.

Foto: Nadačný fond pre zdravé pľúca

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 170