Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Reumatické ochorenie môže prepuknúť v každom veku, aj u detí

12. október 2018 - Dnes si pripomíname Svetový deň reumatizmu. 
Lepšia informovanosť aj dôraz na prevenciu. To sú hlavné témy tohtoročného Svetového dňa reumatizmu, ktorý si pripomíname práve dnes, 12. októbra.

Ľudia často nejdú k lekárovi hneď pri prvých príznakoch ochorenia, pretože spoločnosť a všeobecná informovanosť nekladie dostatočný dôraz na starostlivosť o kĺby. Napríklad minimalizovanie poškodenia kĺbov a zvýšená šanca dostať sa do remisie sú možné, ak sa liečba reumatoidnej artritídy začne do 12 týždňov od prvých príznakov.

Dôležité je podľa odborníkov tiež odstránenie prekážok, ktoré bránia včasnej diagnostike a zvyšovanie povedomia o reumatických ochoreniach, ktoré postihujú viac ako 120 miliónov Európanov o ich dopadoch na širšiu verejnosť. V Európskej Únii by mohlo pracovať milión ľudí navyše, ak by mali všetci ľudia s reumatickým ochorením dostupnú včasnú liečbu. Verejnosť tiež nevie, že reumatické ochorenie môže prepuknúť v každom veku – i u detí, či mladých ľudí.

Reumatické ochorenie ovplyvňuje pacienta vo všetkých oblastiach života a výrazne mu znižuje doterajšiu kvalitu života. Na to, aby sa pacient s ochorením vedel vyrovnať, resp. po chorobe opäť zaradiť do bežného života, potrebuje povzbudenie, informácie o reumatickom ochorení, možnostiach jeho liečby a rady, ako si čo najdlhšie udržať primeranú fyzickú kondíciu. Aj v tomto pacientom pomáha Liga proti reumatizmu, ktorá pripravila sériu edukačných a informačných podujatí, no nezabúda ani na podporu pohybových aktivít vhodných pre pacientov s reumatickým ochorením. 
Sekcia: Aktuálne Autor: rd
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 17