Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Prvé mikroplasty objavené v ľudskej stolici

6. november 2018 - O prítomnosti čiastočiek plastu informovali rakúski vedci
Prítomnosť mikroplastov sa potvrdzuje čoraz častejšie. Nedávna štúdia identifikovala malé častice plastov v stolovej soli. Iná štúdia zistila, že v 90 percentách obľúbených balených vôd sa nachádzajú kúsky plastu. Najnovšie sa tieto kúsky objavil v ľudskej stolici.

Štúdia

Výskumníci z viedenskej Lekárskej univerzity a rakúskej agentúry pre ochranu životného prostredia objavili mikroplasty vo vzorkách stolice ôsmich ľudí vo veku od 33 do 65 rokov z Talianska, Japonska, Veľkej Británie, Rakúska, Fínska, Holandska, Poľska a Ruska.
Respondenti výskumu mali za úlohu týždeň si viesť záznamy o tom, čo zjedli, a potom odovzdávali vzorky stolice. Jedli jedlo, ktoré bolo zabalené v plastových obaloch, a pili nápoje z plastových fliaš. Väčšina z nich jedla ryby alebo morské plody, nikto z nich nejedol výlučne vegetariánsku stravu.

Vedci potom pri skúmaní vzoriek stolice zistili, že v nich bolo obsiahnutých deväť rôznych druhov plastov, niektoré častice boli až päť milimetrov veľké. „V priemere bolo v desiatich gramoch stolice obsiahnutých dvadsať častíc mikroplastov,“ uviedol vedúci výskumu Philipp Schwabi z viedenskej Lekárskej univerzity. Podľa neho je toto prvá štúdia tohto typu a potvrdzuje to, čo sa dlho predpokladalo, že plasty sa nakoniec dostanú do ľudského čreva.

Častice plastov sa do životného prostredia, predovšetkým do vody, dostávajú napríklad opotrebovaním pneumatík, drvením stavebnej sutiny alebo z kozmetických výrobkov. Čističky odpadových vôd tieto častice nevedia zadržať. Doteraz boli nájdené vo vode, telách zvierat a v jedle, avšak výsledky rôznych štúdií zatiaľ nepreukázali ich škodlivosť pre ľudské zdravie.

Avšak čoraz viac ľudí má obavy z všadeprítomnosti plastov v životnom prostredí a predseda nemeckých Zelených Robert Habeck výsledky rakúskej štúdie označil za „ďalší znepokojujúci signál“. V nemeckých médiách vyzval na drastické obmedzenie používania plastov. Ako prvý krok vidí zákaz mikroplastov v kozmetike a hygienických potrebách. „Nikto nepotrebuje mikroplasty v zubnej paste,“ reagoval R. Habeck.

Validita

Avšak odborníkov zistenia vedcov v Rakúsku neprekvapili a ich štúdia vraj vzbudzuje množstvo otázok. „Je robená v malom meradle a rozhodne nie je reprezentatívna,“ myslí si biológ z Nórskej univerzity vedy a technológie Martin Wagner. Ten upozorňuje, že štúdiu nerecenzovali nezávislí vedci a že jej autori neuviedli, aké opatrenia podnikli, aby sa vzorky nekontaminovali.

„V najhoršom prípade pochádzajú všetky nájdené mikroplasty z laboratória,“ uviedol M. Weber a doplnil, že aj keď sú mikroplasty obsiahnuté v stolici, neznamená to, že sa častice dostali aj do organizmu. Na rozdiel od iných látok, ktoré ľudia prijmú s potravou, sú vraj mikroplasty príliš veľké na to, aby ich bunky dokázali vstrebať, takže pravdepodobne len prejdú tráviacim traktom.

Autori rakúskej štúdie uznávajú, že je potrebné vykonať „ďalšie štúdie s cieľom určiť potenciálne nebezpečenstvo mikroplastov pre ľudí“.
Sekcia: Aktuálne Autor: Jana Andelová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 21