Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Privatizácia nemocníc? Úplný nezmysel, tvrdí minister

17. február 2017 - Ak by sa opatrenia na zlepšenie finančnej situácie VšZP neriešili, mohla by byť podľa ministra zdravotníctva v nútenej správe aj 18 rokov.  

Údajná privatizácia štyroch špecializovaných nemocníc je veľmi veľkým nezmyslom. Vyhlásil to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) v reakcii na vyjadrenia opozičného poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený). "Považujem to za vysoko nezodpovedné, aby niekto takýmto spôsobom dezinformoval a podsúval informácie. Neviem, či to je snáď len preto, aby mediálne zaujal," reagoval T. Drucker.

Ako minister zdôraznil, vlastníkom špecializovaných nemocníc bude aj napriek tomu, že sa plánuje presun časti ich akcií spod ministerstva na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP), naďalej Slovenská republika. "Údajná privatizácia je úplným nezmyslom práve preto, lebo ak hovoríme o nepeňažnom vklade, presúvame majetok z ľavého do pravého vrecka," uviedol T. Drucker. Ako dodal, cieľom je stabilizovať VšZP s tým, že ak by sa opatrenia na zlepšenie finančnej situácie VšZP neriešili, mohla by byť podľa jeho slov v nútenej správe aj 18 rokov.

Práve vklad časti akcií štátnych akciových spoločností, národných srdcových a cievnych ochorení v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach a Národných onkologických ústavov v Bratislave a Košiciach je jedno z riešení ako zvýšiť imanie VšZP. Ako upresnil minister, uvažuje sa o 20 percentách vkladu. V prípade, že by tieto ústavy dosiahli zisk, časť by pripadla aj VšZP. Ako však dodal T. Drucker, rádovo by išlo len o tisíce eur. 

Ministerstvo si už nechalo oceniť Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Východoslovenský onkologický ústav. Oceniť svoj majetok podľa slov generálného riaditeľa Miroslava Kočana si nechala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. 

Opozičný poslanec M. Beblavý však označil pripravovaný presun akcií za riskantnú operáciu v rozpore s verejným záujmom. "Otvára sa možnosť špekulatívnej a netransparentnej privatizácie týchto štyroch nemocníc, a to formou exekúcie či rozhodnutím VšZP," povedal M. Beblavý.

 

Sekcia: Aktuálne Autor: kl
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 91