Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Prednostku detskej kliniky nemá kto odvolať, dekanka má dovolenku

30. október 2013 - Prednostka detskej kliniky Fakultnej nemocnice (FN) v Nitre Alena Ďurišová pravdepodobne zostane vo funkcii prednostky minimálne do konca tohto týždňa.

Nemá ju kto odvolať. Jej menovanie a odvolanie je v kompetencii dekanky Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre Evy Sollárovej. „Pani dekanka dnes obdržala návrh riaditeľa FN na odvolanie prednostky. Ďalší postup je v plnej kompetencii pani dekanky,“ konštatoval rektor UKF Libor Vozár. „Pani dekanka má od dnešného dňa do konca týždňa vypísanú riadnu dovolenku,“ informovali na sekretariáte dekanátu. O odvolanie prednostky žiada riaditeľ FN Jozef Valocký aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Dôvodom je kauza zabielenia údajov v zdravotnej dokumentácii pacienta.

Jozef Valocký v utorok 29. októbra odvolal prednostku z funkcie námestníčky riaditeľa nemocnice pre zdravotnú starostlivosť. Na začiatku kauzy tvrdil, že prednostka v chorobopise upravila nesprávne uvedenú informáciu, bielenie údajov však popieral.

„Pri prešetrovaní prípadu som vychádzal z dokumentácie, ktorá sa nachádza v informačnom systéme nemocnice a v ktorej nie sú žiadne náznaky o porušení akýchkoľvek pravidiel vedenia dokumentácie. Od prednostky som mal od začiatku klamlivú informáciu o jej postupe," napísal Valocký vo svojom včerajšom stanovisku. Ďalej v ňom uviedol, že po preverení a zozbieraní všetkých údajov zistil, že prednostka Ďurišová ho klamala. To bol dôvod, prečo ju odvolal z funkcie námestníčky.

Kontrola ministerstva zdravotníctva poukázala na porušenie zákona o zdravotnej starostlivosti, informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Situáciu v nitrianskej nemocnici preveruje komisia ministerstva na základe podnetu lekárov z detského oddelenia. V pondelok 28. októbra sa skončil dohľad na diaľku v otázke úpravy zdravotnej dokumentácie. „Ďalšie body sťažnosti piatich lekárov z detského oddelenia FN Nitra budú ďalej predmetom šetrenia komisie ministerstva zdravotníctva na mieste," doplnila Čižmáriková.

V nitrianskej fakultnej nemocnici malo prísť podľa denníka Sme k bieleniu údajov v zdravotnej karte dojčaťa. Zo zdravotnej karty mali zmiznúť rukou prednostky detskej kliniky Aleny Ďurišovej údaje o predávkovaní gentamycínom po narodení dieťaťa v nitrianskej nemocnici. Zákon vymazanie údajov zo zdravotnej karty neumožňuje. Na prípad upozornila detská reumatologička Zuzana Pechočiaková, ktorá má byť za to na pracovisku šikanovaná, preložili ju na iné miesto.

 

Sekcia: Aktuálne Autor: TASR
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 174