Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Poplatky u lekárov sa vracajú. Návrh je maximálne 10 eur

9. október 2017 - Poplatky za objednanie na vyšetrenie na konkrétny čas sa zrejme vrátia.  Ich obnovenie navrhol zdravotnícky výbor v rámci novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú prerokuje parlament už zajtra v úvode októbrovej schôdze.
Medzi služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti chcú poslanci doplniť aj vyšetrenie objednané na konkrétny čas. Nebude sa týkať všeobecných lekárov, gynekológov ani zubných lekárov, len poskytovateľov špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Podmienkou je, aby špecialista ordinoval minimálne 40 hodín týždenne. V takom prípade môže vyčleniť 5 hodín na vyšetrenie pacientov objednaných na konkrétny čas.

Návrh poslancov zdravotníckeho výboru počíta s limitom na poplatok 10 eur. „Zdravotná starostlivosť v rámci ordinačných hodín bez možnosti objednania na vyšetrenie na konkrétny čas musí byť poskytovaná najmenej trikrát do týždňa najmenej do 12. hodiny,“ požaduje zdravotnícky výbor.

Jeho predseda Štefan Zelník (SNS) považuje tento návrh za zmysluplný krok. „Chceme vyjsť v ústrety pacientom. Takáto možnosť v minulosti bola, no je pravdou, že bola zneužívaná. Nás návrh vnáša systém a poriadok. Poplatok môže lekár zaviesť len vtedy, ak bude ambulovať 40 hodín týždenne a každý deň v týždni môže mať vyhradenú jednu hodinu na pacientov, ktorí prídu na vyšetrenie na konkrétny čas. Iní pacienti nebudú odsúvaní,“ tvrdí Š. Zelník.

Podľa platného zákona č. 577/2004  je objednanie poistenca na vyšetrenie vrátane objednania na konkrétny čas súčasťou zdravotného výkonu a je plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Za vyberanie poplatkov navrhuje vládny návrh zákona o zdravotnej starostlivosti pokuty poskytovateľom až do výšky 16 596 eur.

Zrušenie poplatkov v roku 2015 prinieslo podľa Asociácie súkromných lekárov negatívny dopad na dodatočné finančné zdroje v ambulantnom sektore odhadom až 18 miliónov eur ročne.
Prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov ukázal, že čakacie lehoty sú najdlhšie práve u špecialistov, v priemere sa čaká 7,3 týždňa. Dve tretiny pacientov sú ochotní si priplatiť za konkrétny termín na vyšetrenie u špecialistov, maximálne však do 9,70 eur. 
Sekcia: Aktuálne Autor: Monika Toporcerová
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 41