Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Platba za poistencov štátu má zostať na štyroch percentách

31. október 2013 - Platba za poistencov štátu by nemala klesnúť pod štyri percentá. Lekári však žiadali päť a pol.

Návrh rozpočtu v kapitole MZ SR udával pre poistencov štátu o 53 miliónov eur viac v auguste ako je realita v súčasnosti. Dnes je na poistencov štátu navrhnutých 3, 82 percenta z priemernej mesačnej mzdy. „Za poistencov štátu pôjde do zdravotníctva, ak to zostane tak, ako navrhuje ministerka, o 131 miliónov eur menej ako minulý rok,“ povedal na rokovaní Výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

O 53 miliónov eur menej

Ako informovala šéfka rezortu Zuzana Zvolenská, celkových zdrojov do zdravotníctva je podľa tohto rozpočtu oproti minulému roku o 95 miliónov viac. „Každý minister by bol rád, keby mal viac. Musíme však žiť v ekonomickej realite. Náklady, ktoré sme prisľúbili už v minulom roku, sú pokryté a je na ne vytvorená rezerva,“ povedala. Doplnila, že s ministerstvom financií sa dohodli, že zákonná hranica štyroch percent na poistencov štátu ostane zachovaná. Podľa Novotného to bude možné, iba ak ministerstvo administratívne zníži počet poistencov štátu, „alebo niekto vystúpi s iniciatívnym pozmeňovacím návrhom a bude nás klamať tým, že zrazu pridávajú 53 miliónov“.

V augustovom návrhu štátneho rozpočtu mal štát zaplatiť za poistencov štátu podľa Novotného miliardu 205 miliónov eur, čo je o 53 miliónov eur viac ako v tom, ktorý predložil rezort zdravotníctva na októbrovej schôdzi Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

Podľa exministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) ide dnes na poistenca štátu asi 30 eur mesačne. „Je to žalostne málo. Títo ľudia taktiež potrebujú špičkovú zdravotnú starostlivosť,“ dodal. Ako ďalej uviedol: „Ministerka to rieši tak, že zaťaží pracujúcich. Nie je možné, aby vláda zaťažovala obyvateľov vyššími daňami a odvodmi. Proti tomu by sa mala postaviť väčšina poslancov.“

Výbor návrh rozpočtu kapitoly MZ SR schválil. Jeho predseda Richard Raši (Smer -SD) spresnil, že ide o návrh, o ktorom rozhodne až parlament v decembri.

 

 

 

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 76