Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Píska vám v ušiach? Nemusí byť za tým len problém so sluchom

21. apríl 2017 - Pískanie, praskanie, zvonenie, šumenie... Zvuky, ktoré občas vníma každý z nás, hoci okolie ich nepočuje. Problémy so sluchom môžu súvisieť s nádchou, ale aj inými ochoreniami. Niekedy sa však príčina nenájde a pacienti sa s neutíchajúcim každodenným zvonením musia naučiť žiť.

Barbora mala len niečo vyše 20 rokov, keď prvýkrát spozorovala v ušiach zvonenie. „Odmala som bola náchylná na prechladnutia, nádchy aj zápaly uší. Dosť často sa mi stávalo, že mi v uchu šumelo alebo zaľahlo a počula som slabšie, ale zväčša sa mi to stávalo počas nádchy. Časom som si zvykla, že nie vždy počujem tak, ako by som mala. Potom som však spozorovala, že spoza šumenia v uchu sa mi niekedy ozve aj pískanie. Začalo sa to nenápadne, postupne to bolo hlasnejšie a po pár minútach to prestalo,“ opisuje svoje problémy so sluchom Barbora.

Ich riešenie však opäť pripisovala prechladnutiu a s lekárom ich neriešila. „Išlo to tak asi sedem rokov, keď som si zrazu uvedomila, že neprejde deň, keď by mi v ušiach nezvonilo alebo nepískalo. Sústredila som sa na to, možno aj preto sa mi zdalo, že mi v ušiach píska neustále, každú chvíľu, a to aj vtedy, keď ma nádcha vôbec netrápila. Bolo to na zbláznenie, tak som sa napokon rozhodla ísť k lekárovi,“ hovorí Barbora, ktorej vyšetrenie sluchu však problémy neukázalo. Podľa výsledkov počula dobre a zvonenie v ušiach sa lekárke nepodarilo objektívne potvrdiť. Barbore preto predpísala lieky.

„Brala som ich pár mesiacov a zvonenie sa zmiernilo, objavovalo sa len sporadicky. Keďže som nechcela stále brať tabletky, ďalšie balenie som si už nedala predpísať. Asi rok bolo všetko v poriadku, potom sa pískanie vrátilo. Nenápadne, postupne, najskôr raz za čas, potom častejšie, až som si zase uvedomila, že mi v ušiach píska denne a ja sa na to neustále sústreďujem. Vyšetrenie sluchu bolo opäť v poriadku, zase prišli na rad lieky. No tentoraz mi až tak nezabrali. Hoci sa zvonenie zmiernilo, neprestalo úplne. Lekárka povedala, že sa s tým musím naučiť žiť. A tak som vysadila aj lieky a postupne som si zvykla. Mávam lepšie aj horšie obdobia – vtedy mi v ušiach píska niekoľkokrát za deň v dlhých intervaloch. Nie je to práve najpríjemnejšie, ale na výber veľmi nemám. Spoznala som aj pacientov, ktorým v ušiach zvoní neprestajne. Zostáva už len veriť, že môj stav sa až tak nezhorší,“ uzatvára svoje rozprávanie Barbora.

Prečo stále zvoní?

Zvonenie v ušiach samo osebe nie je ochorenie, ale je príznakom. Niekedy vôbec nesúvisí s problémami so sluchom. Takisto neznamená, že pacient postupne hluchne. Príčin môže byť niekoľko a neraz sa dôvody zvukov, ktoré nik okrem pacienta nepočuje, ani nezistia.

„Príčinou môžu byť poruchy sluchového orgánu, poruchy centrálneho nervového systému, taktiež sa tinitus objavuje pri srdcovo-cievnych poruchách, poruchách tlaku, pri zmenách na krčnej chrbtici, kadiaľ idú cievy, ktoré vyživujú vnútorné ucho. Takže často je problém zistiť, prečo v ušiach zvoní. Obyčajne ľudia, ktorí majú zvonenie v ušiach, majú aj nejakú poruchu sluchu, hoci to nebýva pravidlom, pretože tinitus sa objavuje aj pri normálnom sluchu,“ uvádza primár Kliniky otorinolaryngológie Fakultnej nemocnice v Nitre MUDr. Ján Korch.

Zvonenie v ušiach sa môže objaviť náhle napríklad pri úrazoch, prechladnutiach a virózach či sluchových traumách spôsobených trebárs hlasnými zvukmi či petardami. Okrem bežných vyšetrení sluchu pacienti neraz musia podstúpiť aj magnetickú rezonanciu či počítačovú tomografiu, aby sa vylúčili aj ochorenia, ktoré k tinitu môžu prospievať. Takými sú aj nádorové a zápalové ochorenia, ktoré niekedy možno riešiť aj chirurgicky.

Kedy ísť k lekárovi?

Pri náhle sa objavujúcom zvonení v ušiach treba čo najskôr vyhľadať lekára. Ak sa totiž príčina dá odstrániť, treba tak urobiť hneď. „Liečbu treba začať čo najskôr, lebo niekedy aj hodiny a dni hrajú úlohu, a keď sa ten stav zafixuje, už je ťažké s tým niečo urobiť,“ vysvetľuje primár nitrianskej otorinolaryngológie. Niekedy sa zvonenie v ušiach objaví aj pri prechladnutí, po preliečení však samo odznie. V takýchto prípadoch okamžitá návšteva lekára nie je nutná. Ak sa však tinitus neustále aj počas nádchy vracia či dokonca zhoršuje, netreba váhať. „Pacienta treba preliečiť tak, akoby to bol náhle vzniknutý tinitus, aby sa to nezafixovalo a nezostalo natrvalo,“ uvádza MUDr. Ján Korch.

Subjektívny či objektívny?

Pískanie či zvonenie v ušiach počuje len sám pacient, preto je ťažké ho dokázať. Pri niektorých ochoreniach sa to však dá. Vtedy ide o objektívny tinitus. „Je spôsobený pulzáciou ciev, ktoré sú vo vnútornom a strednom uchu, alebo sťahmi sluchových svalov, ktoré sú v strednom uchu. Tento tinitus sa dá objektivizovať pomocou mikrofónov, teda dá sa znázorniť tak, že ho počuje aj niekto druhý,“ vysvetľuje odborník, podľa ktorého takéto zvonenie v ušiach spôsobuje napríklad zvýšený krvný tlak či zhrubnutie ciev.

Tento druh zvonenia v ušiach zväčša možno odstrániť. „Napríklad tým, že cievka, ktorá je v strednom uchu, sa nejakým spôsobom preruší, alebo pri spazmoch svalov v uchu pomáha napríklad magnézium a podobne,“ dodáva lekár. Problémom podľa neho býva subjektívny tinitus. Ten počuje len pacient a lekár ho nijako nemôže objektivizovať. „Nie vždy s takýmto zvonením môžeme niečo urobiť. Pri akútne vzniknutom tinite, ktorý sa objaví zo dňa na deň a pacient hneď príde na vyšetrenie, môže pomôcť infúzna liečba kortikoidmi a liekmi, ktoré zlepšujú prietok krvi cievami, ktoré vyživujú vnútorné ucho. V tom prípade sa tinitus dá zmierniť alebo aj úplne odstrániť. Ale pri dlhotrvajúcom tinite takáto liečba nepomôže,“ dodáva otorinolaryngológ.

Liečba zvykom

Pri mnohých ochoreniach si pacienti musia zvyknúť na niektoré príznaky a naučiť sa s nimi žiť. Platí to aj v prípade zvonenia v ušiach – najmä ak nejde o akútny stav a jeho príčinu sa nepodarí zistiť.

„Pacientovi zostáva, aby si na tinitus, ľudovo povedané, zvykol a prestal ho vnímať. Počas dňa, kým je človek v práci alebo zamestnaný inou činnosťou, je to lepšie, lebo sa sústredí na niečo iné a tinitus nemusí vôbec vnímať. Ale v domácom prostredí, keď je už pokoj a ticho, môže to vnímať intenzívnejšie,“ hovorí MUDr. Ján Korch, podľa ktorého nie je vhodné, ak sa pacienti na problémy so sluchom sústredia.

„Nie je dobré skúšať počúvať, či tinitus ešte počuje, ako ho počuje, lebo vtedy je to horšie. Keď sa niekto na to sústreďuje a pozoruje, či zvonenie ešte vníma, obmedzuje ho to v istých činnostiach, nedokáže sa sústrediť na nič iné, tak to môže viesť až k návšteve psychiatra,“ upozorňuje odborník.

Ako si pomôcť?

Ak trpíte neustálym zvonením v ušiach, najdôležitejšie je sa naň nesústrediť a snažiť sa venovať iným činnostiam. „Je dobré, ak pacient nie je v úplnom tichu. Môže si napríklad pustiť nejakú hudbu alebo rádio, aby tam bolo nejaké zvukové pozadie, na ktoré sa môže sústrediť a nevnímať zvonenie,“ radí odborník. Hoci sa môže zdať, že si na tinitus nikdy nezvyknete, pomaly sa s ním naučíte žiť.

„Keď prídete na nejakú starú chalupu, kde sú staré hodiny, ktoré tikajú a každú štvrťhodinu odbíjajú, tiež vás to bude znervózňovať, keď na to nie ste zvyknutý. Ale o niekoľko dní to prestanete vnímať, lebo sa už sústredíte na niečo iné. Pri zvonení v ušiach je to to isté,“ vysvetľuje lekár. Pomôcť pacientovi môže aj pomôcka zvaná masker.

„Je to niečo podobné ako načúvací aparát, ktorý však generuje určitý šum. Ten sa nastaví tak, aby nie úplne prehlušoval pískanie v uchu. Treba to používať aj niekoľko hodín denne, aby sa pacient zameral na iný šum a tinitus prestal vnímať. Ale táto liečba trvá aj niekoľko mesiacov až rok, kým pacient tinitus prestane vnímať. Môže to byť problém, pretože ten tinitus sa okrem akútnych stavov nedá odstrániť a pacient sa s tým musí naučiť žiť,“ dodáva primár Kliniky otorinolaryngológie Fakultnej nemocnice v Nitre MUDr. Ján Korch.         


Príčiny zvonenia v ušiach

* problémy so sluchom
* úrazy hlavy a poškodenie sluchových orgánov
* nádory, zápaly, upchatie zvukovej trubice
* zvýšený krvný tlak, zhrubnutie ciev
* pulzujúce cievy v uchu, sťahy priľahlých svalov
* srdcovo-cievne problémy
* zmeny na krčnej chrbtici
* dôvod sa často nenájde

Ako sa tinitus lieči?

* infúzna liečba kortikoidmi a liekmi na zlepšenie prietoku krvi v cievach
* lieky na uvoľnenie svalových spazmov (napr. magnézium)
* prerušenie pulzujúcej cievky
* odstránenie nádoru alebo zápalu
* „liečba zvykom“ – ak sa tinitus nedá odstrániť
* nesústrediť sa na tinitus
* počúvať hudbu, nezostávať v úplnom tichu
* používanie maskera – prístroja na prekrytie pískania v ušiach

Sekcia: Aktuálne Autor: Jana Obrancová, Fit magazín
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 21