Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Paralelné dovozy a vývozy liečiv sú výhodné. Tvrdia distribútori

11. november 2013 - Pacienti aj zdravotné systémy majú benefity z toho, že distribútori nakúpia lieky lacnejšie v jednej krajine a predajú ich tam, kde sú drahšie.

Hovorí Európska asociácia distribútorov liečiv (EAEPC). Informovala o tom ČTK.

Odlišný názor majú však samotné farmaceutické spoločnosti a lekárnici. Podľa riaditeľa EAEPC pre európske záležitosti Heinza Kobelta paralelný dovoz a vývoz núti výrobcov, aby nedržali ceny zbytočne príliš vysoké. Výpadky podľa neho nespôsobuje vývoz, ale chyby vo výrobe a chyby v kvalite.

Ako ďalej píše ČTK, distribútori argumentujú voľným pohybom tovaru v Európskej únii, firmy zase stratami zisku.

Lekárnici majú na reexport iný názor

Reexporty sú však dnes už pandémiou. Pacienti trpia nedostatkom liekov, nielen onkologík, ale aj liekov na špeciálne ochorenia. Povedal nedávno člen Prezídia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Tomislav Jurik. Doplnil, že vo finančnom vyjadrení sa reexportuje vyše 30 percent liekov. „Pociťujeme obrovský nedostatok vybraných liekov na celom Slovensku a pacienti sú preto, že sa lieky reexportujú do bohatších krajín EÚ liečení často neúčinnými náhradami alebo neliečení vôbec,“ spresnil. Aj Česká republika sa pokúšala presadiť do zákona možnosť zakázať vývoz konkrétneho lieku, ktorého je v krajine nedostatok, tento návrh však u našich susedov parlament neprijal.

Úspora až 450 miliónov

Člen predstavenstva EAEPC Richard Freudenberg podľa ČTK tvrdí, že výsledky dánskej štúdie ukázali, že paralelným dovozom a vývozom sa ušetrilo v piatich sledovaných krajinách za päť rokov na liekoch 450 miliónov eur. Kobelt za príklad cenových úspor uviedol dovoz antikoncepcie do Poľska. Originálny liek tam stál podľa jeho slov 32 zlotých (7, 66 eur). Keď distribútor oznámil zámer doviezť ho lacnejšie, firma znížila jeho cenu na 25 zlotých (5,98 eur), a keď na trh vstúpil ďalší dovozca, klesla cena antikoncepcie pod 20 zlotých (4,78 eur).

EAEPC, ktorá združuje 87 členov z 24 európskych krajín ročne obchoduje so 120 až 140 miliónmi balení v celkovej hodnote asi 5 miliard eur. Ako informovala ČTK lieky sa pred predajom v inom štáte musia prebaliť a musia obsahovať potrebné údaje. Distribútori sú povinní splniť podmienky správnej výrobnej praxe ako farmafirma a tiež podliehajú auditom kvality.

Podľa Freudenberga legisltíva túto prax v mnohých krajinách podporuje. V Nemecku je povinnosť, aby šesť percent liečiv na trhu bolo zo súbežného dovozu. Takto dosiahnuté úspory podporuje aj Veľká Británia a podľa ČTK túto prax odobril aj Európsky súdny dvor.

Ako jeden z účinných prostriedkov na zabránenie reexportu lekárnici u nás navrhli legislatívne zakázať lekárňam spätný predaj liekov distribútorom. V susednej Českej republike to majú dané zákonom, no vývozu liekov to nezabránilo. Aj náš rezort zdravotníctva vníma reexport ako jednu z kľúčových oblastí, ktorej je potrebné sa neustále venovať. Už začiatkom budúceho roka si s lekárnikmi naplánovali stretnutie, na ktorom budú riešiť aktuálnu otázku vývozu liekov.

 

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 208