Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Pacienti so psoriázou majú vyšší sklon k samovražde

29. október 2014 - Pacienti so psoriázou sú náchylnejší na pocity úzkosti, depresie, či samovražedné myšlienky.

Ako informoval Peter Bubla z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), psoriáza je jedným z najfrekventovanejších a najskúmanejších kožných ochorení.

„Vlani dermatovenerológovia na Slovensku vyšetrili 61 832 osôb so psoriázou. Oproti roku 2012 je to pokles o 694 pacientov,“ uviedol P. Bubla.

Psoriáza postihuje asi 125 miliónov ľudí vo svete. Predpokladá sa však, že na Slovensku sa reálne lieči len tretina pacientov.

Vznik ďalších ochorení

Psoriáza je zápalové ochorenie s akútnym exantematickým alebo chronicko stacionárnym priebehom.

„Prejavuje sa zápalovo začervenalými ostro ohraničenými ložiskami a typickým striebrolesklým olupovaním. Tieto prejavy sa objavujú predovšetkým na lakťoch, kolenách či celom trupe, ale napríklad aj vo vlasoch či nechtoch. Toto ochorenie neohrozuje život. Môže však viesť ku vzniku ďalších ochorení, napríklad artritídy, cukrovky či dokonca depresie. Psoriáza vo väčšine prípadov ovplyvňuje pracovný, spoločenský a tiež intímny život pacienta. Ľudí s touto chorobou trápia pocity menejcennosti, neistoty, uzatvárajú sa do seba, čo môže viesť až k stavom depresie,“ uviedla MUDr. Adriana Tomeková z dermatologicko-laserovej kliniky Tomar.

Ako ďalej spresnila, súčasná medicína nepozná na psoriázu liek.

„Dobre nastavenou liečbou však dokážeme efektívne zmierniť príznaky tohto ochorenia. Dokonca až do takej miery, že sa nemusia prejaviť roky. U každého pacienta môže zabrať iná kombinácia liečebných postupov, preto je veľmi dôležitá osobná konzultácia s dermatológom,“ dodala A. Tomeková.

Asi dve tretiny psoriatikov má miernu formu choroby

Ľahšiu formu psoriázy podľa A. Tomekovej liečime lokálne vhodnými krémami, olejmi a telovými mliekami.

„Stredne ťažké a ťažké stavy si vyžadujú systémovú terapiu. V boji so psoriázou sa nám osvedčila fototerapia, liečba ultrafialovým svetlom. Liečba psoriázy je zameraná na utlmenie ochorenia, definitívne sa psoriáza, bohužiaľ, vyliečiť nedá. Terapia nie je jednoduchá, buď je ambulantná, v ťažších prípadoch nemocničná,“ uzavrela A. Tomeková.

Podľa P. Bublu, ako prevencia pred zhoršením prejavov ochorenia sa  odporúča dodržiavať všeobecné zásady zdravého životného štýlu, primeraná telesná aktivita, boj proti obezite, ktorá psoriázu zhoršuje, vyhýbanie sa alkoholu, fajčeniu a eliminácia stresu.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) je celosvetový výskyt psoriázy asi dve percentá. Štúdie v rozvinutých krajinách však hlásia vyššie čísla, v priemere 4,6 percent. Takmer dve tretiny ľudí so psoriázou má miernu formu choroby.

„Epidemiologické pozorovania dokázali, že ťažkí psoriatici žijú v priemere o 10 rokov menej ako priemerná populácia. Podľa SZO sa toto ochorenie môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa po prvý raz objaví vo veku 15 až 35 rokov,“ zhrnul P. Bubla.

Dnes si pripomíname Svetový deň psoriázy. Už desať rokov ho vyhlasuje Medzinárodná federácia psoriatických organizácií, ktorá zastupuje asi 125 miliónov psoriatikov na svete.

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 194