Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Núdzový stav sa skončí uplynutím tejto soboty

10. jún 2020 - Aj po ukončení núdzového stavu bude na Slovensku naďalej trvať mimoriadna situácia.
Vláda na dnešnom rokovaní rokovala o skončení núdzového stavu, ktorý v SR platí od 15. marca 2020. Návrh predložený ministrom vnútra schválila, čo znamená, že núdzový stav sa skončí uplynutím soboty 13. júna 2020.

Núdzový stav, ktorý bol od 16. marca 2020 v súvislosti s výskytom nového koronavírusu vyhlásený pre štátne nemocnice a od 19. marca pre ďalšie subjekty pôsobiace v zdravotníctve, bol od 18. apríla rozšírený aj na ambulantnú sféru. Pre zdravotníkov znamenal pracovnú povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a s tým súvisiace obmedzenia v pracovno-právnej oblasti vrátane čerpania dovoleniek, pracovných ciest, zmeny zamestnávateľa. Ukončením núdzového stavu tieto obmedzenia pominú.

Ukončenie núdzového stavu na základe aktuálneho epidemiologického vývoja požadovali už od konca mája zástupcovia nemocníc aj ambulantnej sféry. Minister zdravotníctva Marek Krajčí v tejto súvislosti upozornil, že vďaka trvaniu núdzového stavu môžu zdravotnícke zariadenia získať osobné ochranné pracovné prostriedky zo skladov Štátnych hmotných rezerv.

Aj po ukončení núdzového stavu bude na Slovensku naďalej trvať mimoriadna situácia, ktorá je vyhlásená od 11. marca 2020.
Sekcia: Aktuálne Autor: Monika Toporcerová, ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 0