Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Nemocnice vraj nefungujú

27. jún 2017 - Penta verí, že ministerstvo zdravotníctva si novelu zákona rozmyslí
Slovenské zdravotníctvo má v zásade jeden problém, a to je sektor nemocníc. Tvrdí to Eduard Maták z Penta Investments. Podľa neho „ambulantný sektor, ktorý je viac ako na 90 percent súkromný, funguje dobre. Lekárenský sektor, ktorý je takmer 100-percentne súkromný, funguje dobre a efektívne. Diagnostika funguje až nadmieru dobre, ale to, čo zásadným spôsobom nefunguje, sú nemocnice“.

Podľa neho je dôvodom prílišná dominancia štátu, aj napriek skutočnosti, že nemôže vzhľadom na svoje rozpočtové možnosti preinvestovať do sektoru nemocníc toľko, koľko by obyvatelia potrebovali.

„Napriek tomu neustále mení pravidlá, čím dáva najavo, že súkromných investorov v zdravotníctve nechce,“ myslí si E. Maták. Súkromný investor podľa neho príliš drsne nastavuje zrkadlo štátu v tom, ako neefektívne a korupčne štát v sektore nemocníc pôsobí.

„Nie je podstatné, či tým súkromným investorom je Penta, Agel alebo zahraniční investori z Európy či zo zámoria, ale to, že súkromný investor z princípu má vždy zásadne inú motiváciu. Nemá motiváciu kradnúť, nemá motiváciu prežiť jedno volebné obdobie, má motiváciu strategicky pôsobiť a efektívne a ziskovo zhodnocovať svoju investíciu,“ dodáva.

Penta zásadne nesúhlasí  s aktuálnymi návrhmi zmien v zdravotníctve, ktoré podľa nej zásadne spochybňujú súkromné investície v sektore, pričom neprinášajú žiadne pozitívne riešenia pre pacienta.

„Návrhy ako zrušenie možnosti priplatiť si za nadštandardné služby alebo obmedzenie zisku zdravotníckych zariadení vracajú slovenské zdravotníctvo o 30 rokov naspäť do bludného kruhu. Žiadny z týchto návrhov pritom nie je odpoveďou na zásadné problémy, ktorými sú obrovská neefektivita, plytvanie a korupcia. My nemáme problém s reguláciou ziskovosti, máme však problém s tým, ak štát neustále mení pravidlá a nevytvára stabilné legislatívne prostredie,“ hovorí E. Maták.

„Toto všetko štát navyše robí v situácii, keď bez účasti súkromných investícií nie je v stave zdravotníctvo modernizovať a skvalitňovať,“ dodal Eduard Maták.

Zámer MZ SR zrušiť možnosť poplatkov za nadštandardné služby by sa najviac dotkol siete polikliník ProCare, ktorých je celkovo na Slovensku 12. Objednávky na čas poskytuje len päť z nich, a to cez externý portál manažovania pacienta, keďže zariadenia nemôžu peniaze vyberať priamo už ani dnes.

Návrh ministerstva zdravotníctva, ktorý už prešiel pripomienkovaním, aj takéto obchádzanie pravidiel zakáže. „Aby táto sieť dokázala fungovať, potrebujeme vyberať poplatky,“ reagoval E. Maták.

Z poplatkov majú totiž až štvrtinu príjmov a bez nich avizujú čakanie pacientov. Objednávanie zadarmo nezvažujú. „Nevidím najmenšiu motiváciu poskytovateľa platiť ďalších zamestnancov, aby robili časový manažment, ktorý im nikto nezaplatí,“ povedal generálny riaditeľ Sveta zdravia a ProCare Marek Duban.

Podľa nich ide o nadštandard, o ktorý majú pacienti záujem. Ministerstvo zdravotníctva však s vyberaním úhrad za tieto služby nesúhlasí, podľa rezortu je aj objednanie na konkrétny termín súčasťou zdravotnej starostlivosti a je tak plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

ProCare nezavrú

Penta verí, že rezort si návrh ešte rozmyslí. Sieť polikliník neplánuje zatvárať. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara by mal štát vytvoriť pozitívny zoznam poplatkov. „Zvýšilo by to istotu pacientov, poriadok v systéme a predvídateľnosť vyberania poplatkov,“ povedal pre Hospodárke noviny.

Penta je 100-percentým akcionárom najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, siete 17 regionálnych nemocníc Svet zdravia, siete súkromných polikliník ProCare a lekární Dr.Max.

Zdravotnícke zariadenia má Penta aj v Poľsku pod značkou EMC a v Česku pôsobia nemocnice Penta Hospitals ČR. V zdravotníckych zariadeniach Penty pracuje viac ako 10-tisíc zamestnancov. A po vstupe do Srbska najnovšie plánuje aj vstup na rumunský trh.
 
Sekcia: Aktuálne Autor: Jana Andelová, Zdravotnícke noviny
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 45