Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Nemocnice majú málo krvi

8. august 2019 - Na výzvu reagovalo v Ružomberku 54 darcov
6. augusta 2019 zorganizovalo Občianske združenie Ružomberčan v spolupráci s Klinikou hematológie a transfuziológie Letnú kvapku krvi. 
      
Išlo o prvý ročník akcie, ktorá nemocnici počas letných prázdnin veľmi pomohla. „V lete je na celom území Slovenska nedostatok krvi. Ľudia, a teda aj pravidelní darcovia, sú na dovolenkách a študenti, ktorí tvoria značnú časť darcov, prázdninujú,“ hovorí MUDr. Juraj Mitura, Prednosta Kliniky hematológie a transfuziológie ÚVN SPN Ružomberok. 
      
Do pilotného projektu sa zapojilo neuveriteľných 54 darcov z Ružomberka a širokého okolia. Môžeme hovoriť o nadštandardnej účasti. V bežné odberové dni, ktorými sú utorky a štvrtky, príde darovať krv v priemere 20 darcov. OZ Ružomberčan sa dnes preto rozhodlo odmeniť každého, ktorý si našiel čas a prišiel darovať krv. Každý darca od OZ získal darčekovú taštičku a zároveň poukážku na obed. 
      
Prišli aj takí, ktorí zareagovali na výzvu a krv darovali prvýkrát. „Videl som výzvu na sociálnej sieti a vzhľadom na to, že mám najvzácnejšiu krvnú skupinu, už som sa dlhšie odhodlával. A určite to nebolo naposledy,“ hovorí Stanislav Dutka, ktorý mal dnes pri darovaní premiéru. 
     
      
Sekcia: Aktuálne Autor: tasr
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 30