Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Nemocnica v Komárne testuje unikátne zariadenie na vyšetrenie rovnováhy

11. január 2017 - Pomocou  špeciálnej, v okuliaroch zabudovanej infračervenej kamery s vysokorýchlostným snímaním sa zaznamenáva poloha oka vo vzťahu s pohybmi hlavou.

Centrum pre poruchy rovnováhy komárňanskej nemocnice testuje najnovší prístroj na vyšetrovanie rovnováhy u pacientov so závratmi, ktorý má zjednodušiť a zefektívniť vyšetrovanie porúch rovnováhy. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Agel, do ktorej nemocnica patrí, Marta Csergeová.

Vyšetrenie rovnovážneho aparátu vnútorného ucha patrí celosvetovo medzi najnovšie a najjednoduchšie vyšetrovacie metódy pri poruchách rovnováhy. „Prístroj vyšetruje jeden z  najstarších reflexov v ľudskom tele - tzv. vestibulo-okulárny reflex, ktorého  funkciou je stabilizácia obrazu a zabezpečenie ostrého videnia pri pohybe pacienta. Pomocou  špeciálnej, v okuliaroch zabudovanej infračervenej kamery s vysokorýchlostným snímaním sa zaznamenáva poloha oka vo vzťahu s pohybmi hlavou“, dodala.

Výhodou takéhoto vyšetrenia je podľa jej slov jeho jednoduchosť, neinvazívnosť, časová nenáročnosť a hlavne jeho minimálna záťaž pre pacienta oproti doterajším vyšetrovacím metódam.

„Pri jednostrannej  poruche rovnovážneho orgánu nadobúda pacient v pohybe pocit, že okolitý svet sa točí, v prípade obojstrannej poruchy popisuje skôr ,,skákanie“ obrazu, pocit plávajúcej podlahy, pohupovania sa. U chorého so závratmi tým vzniká mylný dojem, že ide o poruchu zraku. Príčina problému je však vo vnútornom uchu, ktoré sa priamo podieľa na kontrole očných pohybov,“ vysvetľuje vedúca lekárka centra MUDr. Iveta Csekesová.

Zariadenie na vykonávanie takéhoto vyšetrenia má možnosť Centrum pre poruchy rovnováhy testovať od decembra minulého roku, a to vďaka dlhodobej a pozitívnej spolupráci s dánskou firmou.

„Sme veľmi radi, že Centrum pre poruchy rovnováhy v Komárne svojím prístrojovým vybavením a činnosťou pod vedením MUDr. Csekesovej sleduje najnovšie celosvetové trendy. Keďže naše centrum ako prvé z dvoch existujúcich pracovísk v Slovenskej republike poskytuje služby pacientom z územia celej SR a odborné poradenstvo pre mnohé iné klinické pracoviská, našou snahou je v čo najbližšom časovom období trvale získať, resp. zaobstarať toto zariadenie. Vyšetrenie rovnováhy bude vďaka tomuto zariadeniu oveľa jednoduchšie a dostupnejšie, a to nielen pre obyvateľov Komárňanského regiónu, ale aj pre pacientov zo všetkých kútov Slovenska,“ dodal námestník pre zdravotnú starostlivosť MUDr. Rudolf Pelikán, MPH.

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 38