Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Najvyššie americké ocenenie pre Slováka

7. február 2013 - Celoživotné dielo slovenského rodáka, prof. MUDr. Jána Vilčeka, PhD., ocenil prezident USA Barack Obama najvyšším americkým ocenením za vedu a technológiu, Národnou medailou za technológiu a inováciu. Medailu mu osobne odovzdal v Bielom dome vo Washingtone 1. februára 2013.

J. Vilček neskrýval radosť z ocenenia. „Považujem to za veľmi dôležitú cenu a veľkú poctu,“ povedal. Pritom si nemyslí, že jeho práca má až taký dosah ako práca Steva Jobsa alebo Billa Gatesa, ktorí v minulosti tiež dostali toto ocenenie. Profesor Vilček patrí medzi špičkové svetové kapacity v imunologickom a mikrobiologickom výskume. Výsledky jeho práce, celoživotný výskum cytokínov priniesli výrazný pokrok pri biologickej liečbe reumatoidnej artritídy. Okrem toho aj pri liečbe ankylozujúcej spondylitídy, psoriatickej artritídy, Crohnovej choroby a tiež ulceróznej kolitídy.

Ocenenie v správnych rukách

Radosť z prestížnej ceny neskrýval nielen vedec, ale aj jeho kolega na Slovensku, riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch prof. MUDr. Jozef Rovenský, DrSc., FRCP. „Ocenenie je v správnych rukách. Vysoko si vážim prácu profesora Vilčeka. Jeho objav pomáha tisíckam chorých na celom svete. O výsledkoch liečby sa presviedčam denne aj v našom ústave,“ povedal J. Rovenský. J. Vilček sa podieľal na laboratórnom vývoji získavania cytokínov, ktoré podnecujú imunologickú obranu organizmu. Svoj podiel mal aj na vzniku úspešnej liečby s látkou blokujúcou tumor nekrotizujúci faktor-a (TNF-a), čím sa dá efektívne zabrániť napríklad autoimunitnému zápalovému procesu. „Vývoj liekov, ktorých cieľom je blokáda TNF-a, sa považuje za jeden z najväčších míľnikov v histórii liečby týchto chorôb,“ dodal J. Rovenský.

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 144