Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Na čo všetko nás upozorní tráviaci systém

16. marec 2016 - Bolieva vás pod pravým alebo ľavým rebrom? Mávate horkú chuť v ústach? Na čo vás tým upozorňuje tráviaci systém?

Prezradí gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka z gastroenterologickej kliniky v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda v Bratislave-Petržalke.

Bolí to pod pravým rebrom

Bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom vám telo signalizuje možné problémy so žlčníkom. Najmä vtedy, ak ťažkosti nasledujú po konzumácii ťažšieho jedla, majonézy, čerstvého pečiva, čokolády, kapusty či vajíčok.

Žlčník sa však nemusí ohlásiť iba bolesťou. Za hody môžete zaplatiť aj tlakom pod pravým rebrom, zhoršeným trávením či plynatosťou.

„Bývajú to príznaky takzvaného žlčníkového blata alebo drobných žlčníkových kamienkov, ktoré ešte nevypadli zo žlčníka. Bolestivá žlčníková kolika nasleduje až po ich uvoľnení a uviaznutí v žlčovode. Najčastejšie prepukne hodinu až dve po jedle a bolesť sa zvyčajne šíri spod pravého rebrového oblúka až pod pravú lopatku. Je to nezameniteľný symptóm žlčníkovej koliky, ktorá si už vyžaduje návštevu lekára,“ objasňuje MUDr. Šutka.

Kolika vás síce vyženie k lekárovi, no občasné bolesti mnohí ignorujú. Vezmú si liek na žlčník a idú ďalej. Nie je to nebezpečné?

„Pri ultrazvukom potvrdených malých žlčníkových kameňoch alebo blate je to v poriadku, pretože takto postihnuté žlčníky ani neoperujeme. Tu odporúčame len úpravu životosprávy,“ prezrádza lekár.

Ak však nepoznáte stav svojho žlčníka a vždy si pomáhate len liekmi prvej pomoci, riskujete. Kamienok sa môže uvoľniť, no hrozí, že sa nezasekne v žlčovode, ale až v pankreatickom vývode, ktorý môže zablokovať. Vtedy hrozí akútny zápal pankreasu a pri ňom už ide o život.

„Pri opakujúcich sa žlčníkových problémoch sa radšej vyberte k lekárovi. Najmä vtedy, ak sú bolesti čoraz častejšie, intenzívnejšie a objavujú sa už aj po zdravších  jedlách,“ radí lekár. 

Bolí ma to okolo pupka

V oblasti pupka leží časť tenkého aj hrubého čreva, tiež pankreas, preto bolesť v tejto oblasti môže signalizovať kadečo.

„Dôležité je danú bolesť charakterizovať. V prípade, že je tupá a tlaková, je znakom plynatosti a nevhodne rozšíreného čreva. Ak je pulzujúca, zvieravá a kŕčovitá, môže ísť o koliku, zápal žalúdočnej sliznice, popálenie žalúdka alebo problém so žlčníkom.

Bodavá bolesť pripomínajúca pichanie nožom alebo ihlou s najväčšou pravdepodobnosťou upozorňuje na vredovú chorobu. Keď problémy naberajú na intenzite, neustupujú a sú čoraz pálčivejšie, môže to svedčiť o akútnej brušnej príhode pre infarkt, prederavenie čreva alebo jeho zauzlenie. Je to už život ohrozujúci stav,“ varuje lekár.

Kedy netreba robiť paniku? Pri plynatosti. Niekedy má naozaj dramatický priebeh. „Súvisí to s anatómiou hrubého čreva, ktoré je na pravej strane usporiadané tak, že keď sa v ňom nahromadia plyny, môže sa doslova skrútiť.

Dôsledkom môžu byť prudké bolesti vyžarujúce až pod pravý rebrový oblúk. Ak sa objavia, skúste sa postaviť, rozhýbať sa, uvoľniť si opasok a pomasírovať brucho v smere hodinových ručičiek. Črevo s nahromadeným vzduchom sa pohne a mala by prísť úľava,“ radí lekár.

Po teplých obkladoch nesiahajte. Pri plynatosti treba povzbudiť pohyb čriev, teplo ho však ešte viac spomalí. Úľavu prinášajú skôr fenyklové čaje, rasca, ktoré podporia odchod plynov.

„Na rakovinu pankreasu začíname pri takýchto bolestiach myslieť, až keď človek prizná, že úľavu nachádza v tureckom sede v miernom predklone,“ rozpráva MUDr. Šutka. 

Bolesť nalačno alebo po jedle

Bolieva vás žalúdok nalačno alebo krátko po jedle? „Svedčí to o vredovej chorobe žalúdka. Problémy hodinu až dve po jedle signalizujú dvanástnikový vred,“ ozrejmuje gastroenterológ. Pri bolesti po jedle však treba myslieť aj na žlčník či pankreas.

„V prípade, že sa bolesť objaví hneď po jedle a pretrváva aj dlho po stolovaní, je potrebné vyšetriť práve pankreas,“ hovorí MUDr. Šutka. Ak vám potvrdia vredové ochorenie žalúdka alebo dvanástnika, čaká vás jednoduchá liečba.

„Dostanete špeciálne lieky, takzvané inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Sliznicu žalúdka preto už nič nedráždi a zahojí sa,“ vysvetľuje odborník.

Vredu vás môžu zbaviť aj režimové opatrenia. Znamená to nasadiť si nedráždivú diétu bez korenených a vyprážaných jedál. Strava musí byť pravidelná, nutný je pravidelný relax a dostatok spánku. Ale pozor! Máte po štyridsiatke a trápia vás tieto bolesti? Navštívte lekára!

„Vredová choroba žalúdka môže byť v tomto veku príznakom rakoviny. Spozornieme hlavne vtedy, ak nie je reálny dôvod, aby pacient mal vredy. Žije totiž pokojne, stravuje sa zdravo a stres odbúrava cvičením. V tom prípade musí podstúpiť gastroskopiu – endoskopické vyšetrenie žalúdka,“ hovorí lekár.

Tlačí ma pod pravým rebrom

Týmto príznakom dáva o sebe vedieť steatóza alebo takzvaná stukovatená pečeň. „Je väčšia, preto postihnutého doslova ,tlačí‘. Pri sedení alebo po nasadení opasku. Niektorí si pre takto zväčšenú pečeň nedokážu zaviazať ani šnúrky na topánkach,“ prezrádza lekár.

Vinníkom steatózy nie je len alkohol, ako sa mnohí domnievajú. Môže ním byť aj obezita, vysoký obsah cukrov v strave a vplyv chemických aj toxických látok. Diagnózu prezradia zvýšené pečeňové hodnoty. Ak vám ju stanovia, nehoďte flintu do žita. Nie je to nezvratný stav.

„Pečeň sa môže znovu sama uzdraviť. Stačí si upraviť životný štýl, schudnúť a pečeň sa zregeneruje. Zlé je, že steatóza sa vďaka obezite presúva do čoraz nižších vekových kategórií. Ochorieť na ňu môže aj desaťročné obézne dieťa,“ šokuje lekár.

Steatóza môže byť tiež dôsledok prekonanej žltačky. „V tom prípade pacienta len sledujeme a tiež mu odporúčame úpravu životosprávy. Mal by sa stravovať zdravo, konzumovať hlavne fresh potraviny. Dôležité je neprejedať sa, neholdovať alkoholu a vyhýbať sa prostrediu s farbivami i aromatickým látkam,“ odporúča lekár.

Keď na to nedbáte, ďalším stupňom steatózy môže byť zápal pečene, neskôr jej premena na väzivo a nakoniec cirhóza. V poslednom štádiu môže pečeň zlyhať, pretože pečeňové bunky popraskajú a odumrú. „Vtedy môže chorého zachrániť iba transplantácia tohto orgánu,“ uzatvára MUDr. Šutka.

Bolí ma vľavo pod rebrom 

Bolesťou vľavo pod rebrom sa môže ohlásiť zväčšená slezina. Dôvodom môže byť jej zápal alebo hematologická diagnóza, keďže slezina je orgánom krvotvorby.

„V prípade, že sa takáto bolesť objaví po jedle, príčinou sú najskôr ,zaseknuté‘ plyny v hrubom čreve. Ich plynulému pohybu môže brániť jeho prirodzené ohnutie v ľavej časti brucha. To zvykne ešte viac zvýrazniť preplnený žalúdok, pretože sa zväčší a natiahne na ľavú stranu. Tlačí na črevo a plyny sa zrazu nehýbu,“ prezrádza MUDr. Šutka.

Prvá pomoc je ľahká. Skúste sa rozhýbať, pocvičiť si alebo pomasírovať si brucho. Ak sa vám neuľaví, zájdite radšej za lekárom.

Mám horko v ústach

Prebúdzate sa ráno s nepríjemnou horkastou chuťou v ústach? Svedčí to o prítomnosti žlče v žalúdku. Lenže práve tam nemá čo hľadať! „Žlč sa hromadí v žlčníku a odtiaľ odteká cez žlčovod do dvanástnika. Vždy však až po príjme potravy,“ objasňuje MUDr. Šutka.

Ak sa objaví horká chuť v ústach, niečo nie je v poriadku. „Tento problém obťažuje ľudí s poruchou pohyblivosti žlčníka, ale aj tých, ktorým tento orgán odstránili. Žlč sa im však v tele tvorí aj po operácii. No už sa nemá kde hromadiť, tak vteká do dvanástnika, odkiaľ môže preniknúť do žalúdka.

Horšie je, že žalúdku žlč ubližuje. Ničí vrstvu, ktorá ju chráni pred pôsobením kyslej žalúdočnej šťavy. Dôsledkom sú okrem pachuti aj zápaly žalúdočnej sliznice a pocity pálenia v žalúdku,“ uvádza lekár.

S horkou chuťou v ústach sa často spája tiež ranné nechutenstvo. „Tí, ktorých tento problém trápi, vyhladnú najskôr okolo desiatej, pretože žalúdok je plný nahromadenej žlče. Musí sa očistiť, vyprázdniť a rozhýbať sa,“ vysvetľuje MUDr. Šutka. Ako eliminovať tento nepríjemný jav?

„Pacientom s týmto problémom predpisujeme špeciálny liek, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu na žalúdočnej sliznici,“ vysvetľuje MUDr. Šutka a dopĺňa aj ďalšie režimové opatrenia.

„Pacienti po operácii žlčníka by nemali byť dlho hladní, aby sa žlč mala vždy s čím zmiešať. Vtedy neničí žalúdok. Najlepšie urobia, ak medzi hlavnými jedlami konzumujú niečo suché, napríklad  knäckebrot alebo macesové pečivo. Niečo malé by si mali dať ešte aj tesne pred spaním a tiež pred raňajkami,“ radí gastroenterológ.

Pozor! Za horkou pachuťou nemusí byť len problém so žlčníkom. Môžu to mať na svedomí aj niektoré antibiotiká. Ak nejaké užívate a začala vás obťažovať táto pachuť, preštudujte si príbalový letáčik.


Som stále ako balón. Prečo?

„Príčinou meterorizmu, ako sa nepríjemná plynatosť nazýva, je buď to, že sa plyny v hrubom čreve tvoria vo väčšom množstve, alebo sa z nejakého dôvodu nedostatočne vyprázdňujú,“ hovorí lekár.

Za to, že vôbec vznikajú, môže prehĺtanie vzduchu pri hltavom jedení a pití, tiež oxid uhličitý, ktorý vzniká pri neutralizácii žalúdočnej kyseliny. Ďalším zdrojom plynov je množstvo baktérií žijúcich v našich črevách.

Ak je všetko v poriadku, človek vypúšťa vetry asi dvanásťkrát za deň, ale v norme je aj počet do dvadsaťpäť. Toto číslo však môže počas dňa výrazne stúpnuť.

Stačí, že skonzumujete strukoviny, kel, kapustu, kaleráb, vajíčka, pokrmy z pšenice, vajec, papriku, uhorky, slivky, mliečne výrobky či vyprážané jedlá, a zrazu ste „nafúknutý“. Provokatérom býva aj obezita, problémovejšie trávenie celulózy a priveľa cukru v strave. 

Niekedy sa však za nepríjemnou plynatosťou neskrývajú len fyziologické príčiny. „Môže byť aj dôsledkom stresu a narušenej mikrobiálnej flóry po užívaní antibiotík. Tento problém poľahky napraví užívanie probiotík.

Meteorizmus však zvykne sprevádzať aj zápalové ochorenia tráviaceho traktu, čriev či celiakiu. Objavuje sa tiež v počiatočnom štádiu poruchy pankreasu, pre ktorú je charakteristické nedostatočné vylučovanie tráviacich enzýmov,“ prezrádza MUDr. Šutka.

Ak teda máte pocit, že nejete nič provokujúce a napriek tomu vás plynatosť neustále obťažuje, radšej zájdite za lekárom. „V prípade, že sa problém potvrdí, pacientovi predpíšeme pankreatické enzýmy a obvykle sa mu uľaví,“ informuje lekár.

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN, fit magazín
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 460