Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Medzinárodná súťaž pre medikov je prvý raz prístupná verejnosti

6. november 2019 - Hlavný organizátor - Martinský klub medikov priniesol viacero noviniek, ktoré súťaž zatraktívnia
Zvýšiť praktické zručnosti budúcich lekárov je cieľom šiesteho ročníka medzinárodnej súťaže pre medikov MedGames, ktorá sa uskutoční v sobotu 9. novembra na pôde Univerzitnej nemocnice Martin (UNM). Vybrané súťaže budú prvý raz prístupné verejnosti. TASR o tom informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.
      
"Úlohy, s ktorými sa musia súťažiaci popasovať, vychádzajú z reálnych situácií, zo skúseností lekárov z rôznych medicínskych odborov a zamerané sú práve na praktické zručnosti. Pri modelových situáciách budú využité nielen simulátory a trenažéry, ale aj živí figuranti. V minulých ročníkoch organizátori pripravili rôzne zaujímavé úlohy, napríklad aj hromadnú autohaváriu, či dokonca teroristický útok v nočnom klube s veľkým množstvom zranených a krvácajúcich ľudí," uviedla Marčeková.
      
Doplnila, že hlavný organizátor - Martinský klub medikov, priniesol viacero noviniek, ktoré súťaž zatraktívnia. "Úlohy sa budú po prvý raz riešiť priamo v autentických priestoroch UNM, ktorá participuje na príprave celého projektu. Súťažiť sa tak bude na oddeleniach, v ambulanciách, či dokonca na operačných sálach, čím podujatie získa reálnosť aj vizuálnu atraktivitu. Vybrané súťaže budú po prvý raz prístupné aj verejnosti, ktorá sa môže prísť v sobotu na podujatie pozrieť," dodala Marčeková.
      
Druhou výraznou novinkou je, že okrem študentov medicíny sa súťaž po prvý raz rozrastá aj o študentov ošetrovateľstva. "Nedostatok kvalifikovaných sestier v našich nemocniciach sa z roka na rok zvyšuje a našou snahou je poukázať na dôležitosť tohto povolania. Zároveň povzbudiť študentov ošetrovateľstva a medicíny, aby zvážili možnosť zostať pracovať na Slovensku," vysvetlil za organizátorov študent Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Martine Matej Súkeník.
      
"Kombinácia súťaže medikov a sestier činí z MedGames jedinečný formát, ktorý na Slovensku a v Česku nemá obdobu. Hlavnou myšlienkou je podpora mladých absolventov medicíny a ošetrovateľstva s cieľom vytvorenia prijateľných podmienok pre ich kariérny rast na Slovensku," podotkol Súkeník. Súťažiť budú okrem študentov lekárskych fakúlt zo Slovenska aj zahraniční študenti či medici z Česka.
      
Organizátorom je Martinský klub medikov pri Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. Na zabezpečení súťaže sa podieľajú Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine a Univerzitná nemocnica Martin. Záštitu nad akciou prebrala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.
Sekcia: Aktuálne Autor: tasr
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 17