Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Máme prístroj, ktorý zabraňuje vypadávaniu vlasov počas chemoterapie

22. október 2013 - Slovenskí pacienti majú k dispozícii prístroj, ktorý eliminuje  vypadávanie vlasov počas chemoterapie.

Patríme tak medzi prvé krajiny v strednej Európe, ktoré svojim pacientom pomáhajú zachovať si svoje vlasy počas tejto náročnej liečby rakoviny. Chemoterapia je jedným z najviac využívaných liečebných postupov pri liečbe nádorových ochorení. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria hnačky, zvracanie, poruchy krvotvorby a imunity, či strata vlasov.

Pre ženy s rakovinou je strata vlasov jedným z najhorších a po psychickej stránke najťažšie zvládnuteľných vedľajších účinkov liečby. Chemoterapia ich takto pripraví o symbol ich ženskej identity. So stratou vlasov často strácajú sebavedomie a prichádzajú o psychickú pohodu.

Dnes už aj u nás používame metódu, pomocou ktorej sa dá predchádzať vypadávaniu vlasov ako vedľajšiemu účinku liečby. „zabezpečuje efektívne ochladenie pokožky hlavy. Udržuje ju na požadovanej úrovni ochladenia počas celej doby použitia,“ vysvetlil MUDr. Juraj Detvay z FN Nitra. Doplnil, že účinným ochladzovaním pokožky hlavy sa totiž zníži prekrvenie vlasových korienkov a tým sa spomalí ich metabolizmus.

Chladenie hlavy prebieha podľa typu liečby asi 30 minút pred a 30 minút po podaní chemoterapie a rovnako aj počas podávania samotnej protinádorovej liečby. Pre pacienta je procedúra bezbolestná a pohodlná.

Tento moderný postup sa v praxi využíva vo viac ako 18 krajinách západnej Európy, Ameriky, v Austrálii, Japonsku a Egypte a prvé skúsenosti s ním majú už aj pacienti na Slovensku.

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 126