Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Lekárom väzenie zatiaľ nehrozí

31. január 2013 - Zdravotnícki odborári odmietajú sankcie a tresty počas núdzového stavu. Lekárom, ktorí v čase núdzového stavu nenastúpia do služby, väzenie zatiaľ hroziť nebude. Z návrhu novely zákona 578/2004 o poskytovateľoch  vypadol článok, podľa ktorého mali byť lekári v čase núdzového stavu potrestaní väzením až na 5 rokov, ak by sa porušili povinnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, alebo sa jej vyhýbali.

Rozhodovať sa bude v marci

Novelu predložili poslanci Richard Raši, Jozef Valocký a Vladimír Baláž (Smer-SD) a mala by zaviesť viaczmennú prevádzku nemocníc v čase núdzového stavu.
Ministerstvo avizovalo poslanecký návrh novely trestného zákona v tomto zmysle na marcovú schôdzu parlamentu. Zdravotníci musia podľa rezortu niesť trestnoprávnu zodpovednosť za nenastúpenie do služieb v krízovom stave a pacient musí mať istotu zdravotnej starostlivosti. Ministersko-poslanecký návrh, pripravený vraj preto, aby sa pacient už nemohol stať rukojemníkom nátlakových akcií lekárov, vyvolal kritiku odbornej verejnosti. Zdravotnícke odborové organizácie odmietli zmeny, ktoré chce ministerstvo presadiť prostredníctvom poslancov, predovšetkým nepriamu či priamu novelu trestného zákona, a ktoré vnímajú ako snahu o kriminalizáciu zdravotníkov. Lekárski odborári oslovili predsedov parlamentných strán, zdravotnícky výbor a premiéra. „Vnímame to ako mocenskú odpoveď na našu snahu zlepšiť pomery pracovníkov v zdravotníctve, ako aj stransparentniť a zefektívniť zdravotníctvo,“ uviedol predseda LOZ MUDr. Peter Visolajský.

Podnet na ústavný súd

Nesúhlas vyjadrili aj sesterské odbory a odborový zväz zdravotníctva. Ako avizovala predsedníčka sesterských odborov Mgr. Iveta Svetlanská, „v prípade prijatia novely zákona v znení, ako je predkladaná, budeme iniciovať podanie podnetu na ústavný súd a Medzinárodnú organizáciu práce“.


 

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 143