Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Lekárom tolerujeme úplatky. Najviac ich pýtajú chirurgovia

22. november 2013 - Medzi oficiálnymi a neoficiálnymi platbami je veľmi tenká medzera. Avšak medzi oficiálnou platbou a úplatkom je iba skok.

Tvrdí to analytik Health Policy Institute (HPI) Mgr. Radovan Mužik, na základe dvojmesačného internetového prieskumu Neformálne platby v slovenskom zdravotníctve. Tie sú podľa neho platbami zdravotníkom či inštitúciám, neschválené kompetentnými úradmi.

Podľa analytika si priamo vyžiadali úplatok najmä chirurgovia, gynekológovia a internisti. Prieskum tiež ukázal, že ak si lekári žiadali neformálnu platbu, išlo najmä o peniaze v sumách od 101 do 333 eur. Úplatky si lekári pýtali najčastejšie preto, aby bolo o pacienta lepšie postarané, aby sa pacient dostal ku kvalitnému odborníkovi a aby vôbec pacientovi liečbu poskytli.

Od každého piateho pacienta pýta lekár úplatok

Do online prieskumu HPI sa zapojilo takmer 1 200 respondentov. „Z nich 71, 4 percent, teda 843 dalo lekárovi neformálnu platbu v akejkoľvek podobe a 18,5 percent, približne každý piaty respondent sa stretol s vyžiadanou korupciou. Teda s tým, že lekár si priamo platbu vyžiadal a podmienil ňou svoju prácu,“ konštatoval Radovan Mužik. Ako dodal, tento údaj je totožný s výsledkami Eurobarometra, ale aj barometra korupcie prezentovaného Transparency International, podľa ktorých o úplatok bolo požiadaných 20 percent respondentov.

Pri asi 24 percentách opýtaných nešlo podľa neho o neformálne platby s povahou korupčného správania, ale iba o takzvané sprepitné. „Ide o platby, ktoré respondenti dali svojvoľne a chceli tak poďakovať lekárovi alebo vnímali, že sa to patrí či tak, že je to súčasť systému,“ vysvetlil Mužik. Pripomenul, že „na jednej strane sú lekári, na druhej strane je značná časť pacientov, ktorí platby svojvoľne dávajú. Spoločnosť však tento jav toleruje.“

Všeobecní lekári, chirurgovia a gynekológovia

Respondenti v prieskume uviedli 1 514 kontaktov s odborníkmi, pri ktorých lekárovi odovzdali akúkoľvek neformálnu platbu. „Najviac, asi 28 percent neformálnych platieb dali všeobecnému lekárovi pre dospelých alebo pre deti a dorast,“ informoval Mužik.

Za praktickými lekármi nasledujú chirurgovia, gynekológovia, internisti, ortopédi, neurológovia a stomatológovia. Ako ďalej dodal: „Proti neformálnym platbám ťažko bojovať aj preto, lebo až 77 percent respondentov priznalo, že za ne dostali rozhodne áno alebo skôr áno to, čo požadovali alebo im bolo ponúkané.“

 

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 304