Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Krátka, ale intenzívna. Črevná viróza

31. október 2017 - V posledných dňoch a týždňoch sa s ňou akoby roztrhlo vrece. Hnačky, žalúdočné problémy i teploty so zimnicou. Aj vás postihla črevná viróza?

Stačí jej len pár hodín na to, aby vás úplne odpísala. Vraciate alebo hnačkujete, prípadne oboje naraz, a je vám tak zle, že sa nevládzete ani pohnúť. Aby toho nebolo málo, zvyčajne sa pridá zimnica a zvýšená teplota, niektorých bolí celé telo ako pri klasickej chrípke.
„Vinníkmi črevnej virózy sú rotavírusy, enterovírusy či coxsackievírusy,“ vysvetlil gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka z Gastroenterologickej kliniky SZU a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Toto ochorenie patrí do skupiny kvapôčkových infekcií, čiže pôvodca sa do organizmu dostáva cez sliznice dýchacieho systému. Aj preto má črevná viróza, hovorovo aj črevná chrípka, podobný začiatok ako typická viróza.
Nastupuje únava, malátnosť, niektorí môžu dostať aj nádchu a bolesť hrdla. Nie je to však pravidlo. Do šiestich hodín sa však pridajú charakteristické tráviace ťažkosti, nevoľnosť, vracanie a hnačky. 

Sezónne ochorenie

Črevná viróza je sezónne ochorenie, rozšírené najmä v chladnejších mesiacoch, keď majú vírusy ideálne podmienky na prežitie a šírenie. Podobne ako klasická chrípka je aj táto črevná veľmi infekčná. Preto nie je problém nakaziť doma príbuzných či kolegov v práci. Hoci to znie hrozivo, ochorieť nemusí každý, kto príde do kontaktu s chorým. Závisí to od obranyschopnosti. Ak pracuje na sto percent, škodlivé vírusy poľahky zničí. Črevná viróza vás nemusí prekvapiť ani vtedy, keď ste ju pred časom prekonali a v krvi vám ešte kolujú protilátky.

„Nepríjemnosti nemusia znášať ani nosiči ochorenia, ktorí ho síce prenášajú, no u nich sa neprejaví,“ dopĺňa MUDr. Šutka a zároveň radí, ako sa uchrániť pred chorobou. „Dbajte na dôkladnú hygienu rúk a posilňujte si imunitný systém otužovaním, pohybom a príjmom dostatočného množstva ovocia aj zeleniny.“

Ostaňte doma

Ak vás teda chytí črevná viróza, určite ostaňte doma. Nielenže budete zoslabnutí, ale môžete tiež nakaziť ďalších ľudí. Pozor, nestačí zostať doma jeden deň, potrebné sú aspoň tri, aj keď sa už budete cítiť lepšie. Najmä ak stále máte zvýšenú teplotu. Svedčí to totiž o tom, že vám v tele naďalej kolujú vírusy. Lekár však neodporúča teplotu znižovať liekmi, zbytočne si tak oslabíte imunitný systém a organizmus nemusí zvládnuť likvidáciu vírusov. Lieky nasaďte len deťom, predídete tak febrilným kŕčom.

Pri tejto viróze dokonca ani nemusíte navštíviť lekára. Výnimkou sú len deti a starší ľudia, ktorým pri vracaní a hnačkách hrozí dehydratácia už aj pri malej strate tekutín. Dospelí by lekára mali vyhľadať vtedy, keď choroba neustupuje ani po troch dňoch. „Táto viróza má rýchly priebeh a stav chorého sa zvyčajne zlepší už do dvadsiatich štyroch hodín. Ak nie, môže to byť signál, že virózu skomplikovala bakteriálna infekcia a nutné sú antibiotiká aj črevné dezinfekčné lieky,“ upozorňuje MUDr. Šutka.

Najmä tekutiny

Lieky na črevnú chrípku neexistujú, lieči sa len oddychom a množstvom tekutín, ktoré hnačkami a vracaním strácate. Ideálny je klasický čierny čaj s troškou cukru či nesýtená minerálka. Pozor, tekutiny konzumujte vyslovene po lyžičkách, príliš veľa tekutín vypitých naraz by žalúdok nezvládol a jeho obsah by opäť skončil v záchodovej mise.

Ideálne, najmä pre deti, sú rôzne rehydratačné nápoje určené na zavodnenie a doplnenie iónov v organizme, ktoré kúpite v lekárni. Takýto nápoj si môžete si ho vyrobiť doma, stačí, ak do pohára pridáte lyžičku soli a cukru, to vás zásobí množstvom minerálov a dodá vám energiu. A čo kola? Tú radia dávať deťom po lyžičkách najmä mamičky na internetových fórach. „Prospieť môžu i kolové nápoje, samozrejme, zbavené bubliniek. Ešte vhodnejší je ryžový odvar, organizmus ho skvelo toleruje. Navyše sa v ňom nachádzajú škrobové látky, ktoré majú liečivý účinok na tráviaci trakt,“ hovorí lekár.

Pri črevnej chrípke dokonca nepomôže ani živočíšne uhlie. To totiž účinkuje tak, že viaže na seba alebo zneškodňuje toxíny. V prípade vírusovej infekcie sa nemá čo na ne viazať, pretože toxické látky produkujú iba baktérie. Pomôcť vám nemusia ani voľne dostupné lieky proti hnačke, na vine sú totiž vírusy. Po ústupe problémov však siahnite po probiotikách. Rýchlo upravujú črevnú mikroflóru a zabránia vzniku ďalších dôsledkov črevnej virózy, plynatosti a pretrvávaniu redších stolíc, ktoré svedčia o tom, že črevná sliznica ešte nie je dokonale zahojená.

Nezabudnite, samozrejme, na diétu, aj keď sa už cítite lepšie. Žalúdok i črevá sú po viróze oslabené, črevná výstelka sa opäť zregeneruje po štyroch či piatich dňoch, až potom môžete prejsť na normálnu stravu. V prvý deň choroby dodržte hladovku, prípadne skúste zjesť kúsok suchára či staršieho suchého pečiva, ako zareaguje žalúdok. V prípade, že to neudržíte, viac nejedzte. „Ak sa ďalší deň cítite oveľa lepšie, nevraciate a nehnačkujete, môžete si pripraviť varené zemiaky bez tuku, no opäť najskôr skúšobne skonzumujte malé množstvo,“ radí lekár. S normálnou stravou začnite opatrne po piatich, šiestich dňoch. Ideálne je začať s vývarom, zeleninovým či kuracím.

 

Sekcia: Aktuálne Autor: kl
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 236