Zdravotnícke noviny

Aktuálne

KDH by bralo post ministra zdravotníctva

25. máj 2015 - Ján Figeľ priznal, že ich expert pre zdravotníctvo bude kvôli Pente terčom atakov.

KDH by v prípade vhodnej povolebnej konštelácie opäť prevzalo po budúcoročných voľbách zodpovednosť za rezort zdravotníctva. Jeho neoficiálnym kandidátom na post ministra je zrejme MUDr. Marián Faktor, expert hnutia pre zdravotníctvo a zamestnanec poisťovne Dôvera.

„Po voľbách v júni 2010 sme sa do zdravotníctva netlačili, bolo skôr Popoluškou, nechceným rezortom, ktorý pri rokovaniach ostával až na druhé a ďalšie kolá,“ povedal pre ZdN predseda hnutia Ján Figeľ.

„Uvedomoval som si však, že je to dôležitý rezort z hľadiska etiky, zdravia občanov, zdravia národa, ale aj verejných financií,“ dodal J. Figeľ, podľa ktorého sa preto KDH popri silovom a ekonomickom rezorte rozhodlo vziať aj rezort zdravotníctva.

Ako ďalej vysvetlil, „cítim to aj ako súčasť zodpovednosti nevyberať si len hrozienka, nešpekulovať, ale prijímať výzvy doby a poslanie tam, kde ho KDH naozaj má“. Zároveň to J. Figeľ vníma ako nedokončenú prácu, keďže po 15 mesiacoch vláda stratila dôveru a prišli predčasné voľby. „Ak bude potrebné, po budúcoročných voľbách sme pripravení politicky, programovo i personálne byť súčasťou vládnej zodpovednosti aj za rezort zdravotníctva,“ konštatoval predseda KDH.

Na otázku, či by išlo o kontinuitu alebo o korekcie programu J. Figeľ pripomenul „neudržateľnú situáciu vo VšZP v roku 2010, ktorej hrozila nútená správa, zadlženosť nemocníc, konsolidačné opatrenia vnútri rezortu, doplatky za lieky pre seniorov a ZŤP ľudí, výmenné lístky a podobne“.

Ostalo nedokončené

Veľa sa podľa neho podarilo vyriešiť počas pôsobenia ministra Ivana Uhliarika, ale veľa ostalo nedokončené. „Máme ucelený program pre zdravotníctvo Zdravá spoločnosť, ktorý aj experti mimo hnutia hodnotia ako jeden z najlepších,“ povedal predseda hnutia.

Jeho inovatívnosť je  v tom, že „stavia filozofiu ďalšieho rozvoja zdravotníctva na definovaní nároku pacienta, stavia ho do centra záujmu a za kritérium pre ostatné kroky“. Či KDH bude pri moci, alebo nie, bude podľa neho trvať na práve takomto nastavení zmien.

Predseda KDH sa už vyjadril, že expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor, ktorý pracuje v poisťovni Dôvera, bude „terčom atakov“. Naša otázka – po Ivanovi Uhliarikovi ďalší človek z Penty?

„Vláda veľmi nepekne označovala Ivana Uhliarika za pentliarika, pričom práve Zuzana Zvolenská a Viliam Čislák boli vysokými predstaviteľmi záujmov Penty v zdravotníctve, ale I. Uhliarik nikdy nebol zamestnancom Penty alebo jej organizácií,“ zdôraznil J. Figeľ. M. Faktor je podľa neho „kompetentný odborník, ktorý obstojí v každej diskusii, pracoval v štátnom i v súkromnom poisťovníctve, viedol štátnu VšZP, kde zastavil situáciu, hraničiacu s nútenou správou“.

Sme alternatívou Smeru-SD

Ako predseda KDH dodal, „neriešime teraz politické posty, ani budúcu situáciu po voľbách, ale zdôrazňujem, že máme ľudí, zrelých niesť zodpovednosť, schopných ponúknuť skutočné a ozdravné riešenia problémov“.

Kto konkrétne to bude, aká bude povolebná konštelácia, je podľa J. Figeľa v rukách voličov. V každom prípade je podľa neho potrebné, aby v zdravotníctve vládlo viac odbornosti a transparentnosti, nie politikárčenie a preferovanie osobných, či niečích záujmov nad záujmami pacienta a poskytovateľa. „Inak budú prijaté rozhodnutia hmlisté, neisté a dokonca až škodlivé, ak nie priamo toxické. Zdravotníctvo potrebuje ozdraviť, aby mohlo poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť všetkým.“

Otázka je, či KDH pôjde prípadne do vlády so stranou Smer-SD. „Odmietol som tandem Široký – Fico, pretože pri Váhostave evidentne išlo o nadbiehanie záujmom Juraja Širokého, či už staršieho, mladšieho, alebo oboch. Vo februári sme na sneme hnutia prijali politickú stratégiu KDH plus, ktorej cieľom je vytvárať alternatívu k populizmu, ku korupcii a k nezodpovednosti. Pre nás je to cesta a pozývame na ňj tých, ktorí zmýšľajú a konajú podobne,“ konštatoval J. Figeľ.

 

Sekcia: Aktuálne Autor: Branislav Janík, redaktor ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 175