Zdravotnícke noviny

Aktuálne

A. Ďurišová na vedúcich postoch vo FNsP Nitra skončila. Ako lekárka ostáva

31. október 2013 - Alena Ďurišová zodpovedná za bielenie zdravotnej dokumentácie vo FNsP Nitra zostane už len ako lekárka.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Jozef Valocký odvolal Alenu Ďurišovú z funkcie námestníčky riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť. Ako prednostka detskej kliniky FNsP Nitra zostane pracovať asi do konca týždňa. Nemá ju z tejto pozície zatiaľ kto odvolať. To je totiž čisto v kompetencii dekanky Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre prof. Evy Sollárovej, ktorá je na dovolenke.

Ako lekárka by mala ostať

O odvolanie Aleny Ďurišovej z pozície prednostky Kliniky novorodencov, detí a dorastu nitrianskej nemocnice požiadala šéfka rezortu Zuzana Zvolenská už v pondelok. Vtedy Komisia ministerstva zdravotníctva ukončila dohľad na diaľku ohľadne úpravy zdravotnej dokumentácie. Ako informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková, z predložených dokumentov a informácií, ktoré poskytol ministerstvu riaditeľ FNsP Nitra Jozef Valocký vyplynulo, že prednostka novorodeneckej kliniky doc. Alena Ďurišová svojím konaním porušila zákon o zdravotnej starostlivosti. „Pevne verím, že pani dekanka bude konať tak, ako sme ju požiadali. Pani Ďurišová pochybila ako prednostka, a preto musí niesť zodpovednosť,“ povedala ministerka.

Doplnila, že pokiaľ ide o pozíciu lekárky dostávajú na ministerstvo veľa listov na podporu doc. Ďurišovej. Podľa slov Zuzany Zvolenskej zatiaľ ešte nikto nevzniesol sťažnosť proti tomu, že by nebola dobrou lekárkou. To, že by Alena Ďurišová mala naďalej pracovať ako lekárka si myslí aj bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik: „Myslím si, že lekárkou by zostať mala, pretože zachraňuje ľudské životy. Vedúcu funkciu by však na základe takéhoto zlyhania už zastávať nemala.“

Dôvod na odvolanie riaditeľa ministerstvo nevidí

V nitrianskej nemocnici došlo k bieleniu údajov v zdravotnej karte dojčaťa, na čo upozornil ako prvý denník Sme. Zo zdravotnej karty mali zmiznúť rukou prednostky detskej kliniky Aleny Ďurišovej údaje o predávkovaní gentamycínom po narodení dieťaťa v ich nemocnici. Na túto skutočnosť upozornila začiatkom leta detská reumatologička MUDr. Zuzana Pechočiaková. Následne na to podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) lekárku preložili na príjmovú ambulanciu, vymenili zámku na dverách jej lekárskej izby a skrátili úväzok.

V súvislosti s prípadom žiadajú lekárski odborári aj opozičná SaS hlavu šéfa nemocnice Jozefa Valockého. Teraz sa k nim pridali aj českí odborári – Lekársky odborový klub – Zväz českých lekárov (LOK-SČL). Zdôraznili, že v tomto prípade došlo k hrubej manipulácii so zdravotnou dokumentáciou pacienta nadriadenými pracovníkmi, teda doc. Alenou Ďurišovou, ktorá podľa nich plnila pokyny riaditeľa nemocnice Jozefa Valockého.

„Podobné totalitné praktiky v dnešnej dobe považujeme od členov vládnucej politickej garnitúry za škandálne zneužitie a prekročenie právomoci vedúcich pracovníkov. Na riaditeľa a tiež poslanca, ktorý by mal ísť príkladom v dodržiavaní zákonov a nie ich porušovať by to malo mať jasný personálny dopad,“ píšu českí odborári ministerke. Ministerka dôvod na odvolanie riaditeľa nevidí. „Nemyslím si, že riaditeľ nemocnice problém prekrýval a nemám dôvod mu v tomto prípade neveriť,“ uzavrela Zuzana Zvolenská.


 

Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 257