Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Dekanka prednostku neodvolala. Opozícia chce hlavu Valockého

6. november 2013 - Docentka Alena Ďurišová stále pôsobí ako prednostka v nitrianskej nemocnici. Aj napriek tomu, že podľa ministerstva zdravotníctva porušila zákon.
Z funkcie prednostky ju môže odvolať len dekanka Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa Eva Sollárová. Zatiaľ tak však nespravila. Ako sa vyjadrila, je pripravená A. Ďurišovú odvolať. Kedy sa tak stane? „Keď nadobudnem presvedčenie, že v nej nemám záruku garanta vzdelávania našich študentov“, uviedla. Dekanka údajne čaká aj na výsledky rezortnej kontroly a predpokladá, že o všetkom bude hovoriť na stretnutí s riaditeľom nemocnice.
Jej odchod z postu prednostky požaduje aj riaditeľ nitrianskej nemocnice Jozef Valocký. Ten pôvodne prednostku obhajoval, čo odôvodnil tým, že mu klamala. Potvrdilo sa, že údaje v karte detského pacienta zabielila.

Petícia na obranu prednostky

Na obhajobu A. Ďurišovej napísala otvorený list proti jej odvolaniu ministerke zdravotníctva v mene spokojných rodičov Alena Turiaková a požiadala Zuzanu Zvolenskú o prehodnotenie jej rozhodnutia lekárku odvolať.
„Som hlboko sklamaná z medializácie a útokov voči pani docentke. Nikto sa nevyjadruje ohľadom jej obrovského prínosu pre nitriansku nemocnicu, o jej celoživotnom vzdelávaní v oblasti medicíny, o jej profesionálnom prístupe a o detských životoch, ktoré zachránila“, napísala A. Turiaková ministerke. Pripomenula, že A. Ďurišová zasvätila celý život práci s deťmi a vybudovala kvalitné detské oddelenie v nitrianskej nemocnici. „V prípade jej odvolania z postu prednostky príde nemocnica o vynikajúceho odborníka a detské oddelenie o jednu z najuznávanejších pediatričiek v SR“, píše v liste. Títo spokojní rodičia spustili aj petíciu na obranu A. Ďurišovej.

Prokuratúra začala vyšetrovanie

Do kauzy zabielenia údajov v zdravotnej dokumentácii vstúpil aj krajský prokurátor v Nitre JUDr. Vojtech Ernest. Prípad s generálnym prokurátorom JUDr. Jaromírom Čižnárom a následne vydal Okresnej prokuratúre v Nitre pokyn na začatie konania.
V prípade ide o podozrenie z prečinu ublíženia na zdraví a o podozrenie z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.
Podľa predsedu LOZ MUDr. Petra Visolajského, ktorý tiež pracuje na nitrianskej detskej klinike by však mala byť vyvodená osobná zodpovednosť za kauzu aj voči riaditeľovi nemocnice. „Nejde o osoby a mená, ale aby bol systém nastavený tak, aby sa takéto veci neopakovali a keď sa stali, tak musia byť potrestaní všetci vinníci. Riaditeľ spravil v júni v súvislosti s bielením kontrolu a povedal, že sa nič vážne nestalo“, zdôraznil P. Visolajský. Podľa neho je odvolanie A. Ďurišovej čiastkovým riešením. Upozornil aj na to, že šikanovanie MUDr. Zuzany Pechočiakovej, ktorá na prípad upozornila sa dialo s vedomím J. Valockého.

Mimoriadna schôdza?

Parlamentná opozícia začína uvažovať kvôli nitrianskej kauze o zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu, keďže J. Valocký je aj poslancom za Smer-SD.
Daniel Lipšic (Nova) vyzval ministerku zdravotníctva, aby J. Valockého odvolala z funkcie riaditeľa. „Ako najvyšší predstaviteľ nemocnice nesie plnú zodpovednosť za škandál so zabielením údajov v zdravotnej dokumentácii svojou námestníčkou“, konštatoval D. Lipšic. Podľa neho riaditeľ buď nemá prehľad, čo sa v jeho nemocnici deje, alebo vedome kryl zlyhanie svojej námestníčky. D. Lipšic sa 5. novembra stretol s lekármi detskej kliniky a povedal, že na najbližšej schôdzi parlamentu navrhne, aby ministerka predložila správu plénu o tom, čo presne sa v nemocnici stalo.
Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 202