Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Chrípka počas poslednej sezóny potrápila 196 942 Slovákov

10. júl 2018 - Na krajskej úrovni hlási ÚVZ najvyššiu chorobnosť na ARO v Bratislavskom kraji, najnižšiu, naopak, v Banskobystrickom kraji
Počas sezóny 2017/2018 potrápila chrípka a jej podobné ochorenia (CHPO) na Slovensku o 19.708 viac ľudí ako vlani. Celkovo bolo na Slovensku hlásených 1.603.125 prípadov akútnych respiračných ochorení (ARO), z toho 196.942 prípadov CHPO.
      
„Úroveň chorobnosti bola v porovnaní s predchádzajúcou chrípkovou sezónou na značne vyššej úrovni,“ konštatoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
      
Na krajskej úrovni hlási ÚVZ najvyššiu chorobnosť na ARO v Bratislavskom kraji, najnižšiu, naopak, v Banskobystrickom kraji. Najmä od konca januára do začiatku marca vznikali nielen početné lokálne epidémie, predovšetkým v predškolských a školských zariadeniach, ale aj okresné epidémie.
      
V porovnaní s predchádzajúcou sezónou chrípková epidémia vyvrcholila o tri týždne neskôr, teda na konci februára. V siedmom kalendárnom týždni bolo aj najviac zatvorených škôl v počte 423, z toho bolo 170 materských škôl, 211 základných škôl a 42 stredných škôl.
      
Napriek vyššej chorobnosti ostala miera zaočkovanosti rovnaká ako v predchádzajúcej sezóne. Drží sa na hodnote 4,4 percenta celkovej populácie Slovenska. Proti chrípke sa nechalo očkovať 240.523 ľudí, z toho 11.704 detí vo veku do 15 rokov.
      
Chrípka je nákazlivé vzduchom sa šíriace ochorenie a môže byť spúšťačom ďalších ochorení. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabenou imunitou, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Chrípka prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, ktoré môžu presiahnuť 40 stupňov. Antibiotiká na chrípku neúčinkujú, lekári radia predísť jej očkovaním.
Sekcia: Aktuálne Autor: tasr
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 12