Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Česi majú opäť hlavnú sestru. Slovenské na ňu roky čakajú.

5. november 2013 - Český minister zdravotníctva Martin Holcát obnovil od 1. novembra 2013 funkciu hlavnej sestry ČR.
Na tento post vymenoval Mgr. Alenu Šmídovú, ktorá na ministerstve viedla oddelenie ošetrovateľstva a ďalších nelekárskych povolaní a uznávania kvalifikácií a bola okrem iného do roku 2009 hlavnou sestra Väzenskej služby ČR.
Hlavná sestra ČR by mala zastupovať záujmy vyše 100 000 českých sestier. Ako povedala novovymenovaná hlavná sestra rezortu A. Šmídová, odbor ošetrovateľstva zaslúži, aby mu ministerstvo venovalo patričnú pozornosť. „Pri výkone tohto povolania je potrebná nielen vysoká odborná profesionalita, ale také ľudský prístup a osobné presvedčenie. So všetkou zodpovednosťou sa budem snažiť o presadzovanie krokov, ktoré môžu pozíciu sestier vylepšiť“, dodala A. Šmídová.
 
U nás ju zrušili
 
Na slovenskom ministerstve zdravotníctva bola takáto funkcia v 90. rokoch, kedy sa v nej vystriedali Ľudmila Matulníková a Margita Sklenková. Reformy Rudolfa Zajaca preorganizovali aj rezort a odbor ošetrovateľstva, kde hlavná sestra patrila a tento post bol zrušený. Odvtedy Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek znovuzriadenie pozície hlavnej sestry opakovane žiadala každého ministra zdravotníctva, ale vždy ostalo z ich strany len pri nesplnených sľuboch. Táto požiadavka figurovala aj medzi požiadavkami petície z roku 2011, ktorú im podpísalo 240 000 ľudí. Doteraz však 40 000 slovenských sestier svoju oficiálnu zástupkyňu na ministerstve, ktorá by obhajovala a presadzovala ich záujmy nemajú.
Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 261