Zdravotnícke noviny

Aktuálne

Britskí vedci vymysleli test. Lepšie zistí rakovinu prsníka

7. november 2013 - Test, ktorý identifikuje až sedem z desiatich kategórii rakoviny prsníka by mohol byť k dispozícii do dvoch rokov. Tvrdia to britskí vedci.
Lekárom by mohol pomôcť lepšie a lacnejšie určiť liečbu na mieru a zvýšiť prežitie, píšu vedci z Nottinghamu v najnovšom čísle odborného časopisu zameranom na rakovinu British Journal of Cancer.

Desať kategórií rakoviny prsníka

V súčasnosti sa bežne používajú na vyšetrenie rakoviny prsníka dva biomarkery. Ako informoval britský spravodajský portál bbc.co.uk, vedci v minulom roku zistili, že rakovinu prsníka možno rozdeliť do desiatich rôznych kategórií na základe genetickej výbavy pacientov. Vypracovanie podrobného genetického profilu, tak ako je tomu dnes je nákladné a nepraktické. Každý typ rakoviny ovplyvňuje šance na prežitie rôzne.

Tím odborníkov pod vedením Andyho Greena z nottinghamskej univerzity vynašiel metódu zameriavajúcu sa na desať kľúčových proteínov, ktoré identifikujú sedem odlišných biologických druhov rakoviny prsníka. Ako povedal Green dostupnejšie možnosti liečby umožňujú dosahovať komplexnejšiu terapiu, kvalitnejšiu starostlivosť, lepšie výsledky, čo povedie k cielenej liečbe vhodným pacientom. Podľa jeho slov by malo byť taktiež rovnako dôležité i zlepšenie súbežných postupov, aby sa zabránilo zbytočnej alebo nevhodnej liečbe a vedľajším účinkom.

Dodal, že technológia na meranie proteínov v nádoroch už existuje vo väčšine patologických laboratórií Veľkej Británie. V rámci štúdie vedci hľadali „podpis“ každého typu rakoviny v 1073 vzorkách nádorov z tkanivovej banky. Zistili, že až 93 percent bolo zhodných so siedmimi typmi karcinómu prsníka, zatiaľ čo zvyšných 7 percent sa kategorizovalo ťažšie.

Do roku 2050

Ďalším overovaním zistili, že spomínaných sedem kategórií určujú iné kombinácie a úrovne desiatich proteínov obsiahnutých v bunkách rakoviny prsníka. Medzi ne patria dva proteíny bežne identifikované v bunkách rakoviny prsníka - estrogénový receptor (ER) a HER2 - rovnako ako ostatné nie sú v súčasnej dobe testované napríklad p53, cytokeratíny, HER3 a HER4a.

„Musíme zabezpečiť, aby život zachraňujúca a život predlžujúca liečba, ktorú máme dnes v klinickej medicíne k dispozícii bola využívaná efektívnejšie. Teda sústrediť správnu liečbu na tých, ktorí z nej budú profitovať a ostatných ušetriť od nežiaducich účinkov. Do roku 2050 môžeme teda dosiahnuť našu ambíciu prekonať rakovinu prsníka,“ povedala Baroness Delyth Morgan, výkonná riaditeľka dobročinnej organizácie Breast Cancer Campaign, ktorá bojuje proti tejto chorobe a taktiež štúdiu financovala.
Doplnila, že tento nový test by sa mohol stať krokom vpred k vytvoreniu svätého grálu v podobe liečby prispôsobenej zvlášť na každého pacienta. Vidí v ňom nádej pre asi 50 000 britských žien, ktorým lekári každoročne diagnostikujú rakovinu prsníka.

Dr. Emma Smithová vedúci vedecký pracovník pre poskytovanie informácií v Cancer Research UK (britský výskum rakoviny) zdôraznila potrebu ďalších výskumov na dosiahnutie tohto cieľa. Podľa jej slov výskum a nové špičkové technológie nám podávajú letmý pohľad na to, čo je na obzore v tejto oblasti.
Podľa nej nie je jasné, či táto sada biomarkerov poskytne lekárom užitočnejšie informácie ako testy, ktoré už existujú a používajú sa. „Potrebovali by sme výsledky z ďalších štúdií a klinických skúšok, aby sme mohli s istotou tvrdiť, že tento prístup by mohol byť vhodným spôsobom, ako určiť rôzne liečby a zlepšiť prežitie u žien s týmto ochorením,“ uzavrela E. Smithová.
Sekcia: Aktuálne Autor: ZdN
Skupiny: Lekári | Lekárnici | Sestry | Zdravotnícki pracovníci
Ohodnoťte článok:
Počet hlasov: 263