15.09.2021, 13:22

Tretia dávka bude mRNA vakcína. Kto a kedy ju dostane ako prvý?

V prípade dvoch dávok vakcíny Astra Zeneca napríklad austrálska mienkotvorná organizácia veľmi neodporúča miešanie vakcín, ale iné európske, americké organizácie povedali, že za istých okolností je možné očkovacie látky kombinovať.

Tretia dávka bude mRNA vakcína. Kto a kedy ju dostane ako prvý?
Zdroj: Reuters

O možnosti tretej dávky očkovania proti ochoreniu COVID-19 sa u nás začalo hovoriť začiatkom septembra.

Ministerstvo zdravotníctva následne informovalo, že osoby, ktoré budú patriť medzi priorizované skupiny, budú na možnosť zaočkovania treťou dávkou vakcíny upozornené SMS správou, aktívne sa hlásiť nemusia.

Ako priblížila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová, odporúčané poradenie skupín, podľa ktorých bude priorizovanie sú najskôr zdravotnícki pracovníci, imunosuprimovaní/ kompromitovaní pacienti (napr. pacienti s onkologickým ochorením, po transplantácii, s reumatickou artritídou a pod.), klienti a zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci škôl a školských zariadení, pacienti vo veku 60 a viac rokov, všeobecná populácia nad 18 rokov. „Odporúčané poradie skupín môže byť priebežne upravené,“ dodala.

Zisťovali sme však, ktorú vakcínu dostanú zaočkovaní dvomi dávkami od firmy AstraZeneca.

Rezort na naše otázky uviedol, že aplikáciu tretej dávky mRNA vakcíny možno podať plne zaočkovanej osobe, ktorá bola predtým očkovaná či už vektorovou vakcínou alebo mRNA vakcínou proti ochoreniu COVID-19. S tým, že kompletné usmernenie je k dispozícii na stránke ministerstva.

Plne zaočkovanej osobe môžu aplikovať tretiu dávku mRNA vakcíny najskôr po 8 mesiacoch od očkovania. A to bez ohľadu na to, či jej bola podaná vektorová alebo mRNA vakcína. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.