15.09.2021, 09:00

Patrí k najzdravším nápojom na svete. Môže znížiť riziko úmrtia na mozgovú príhodu i choroby srdca

Káva a kofeín sú v bežnej populácii často považované za zlé pre srdce. Spojenie medzi kofeínom a znížením rizika srdcového zlyhania bolo aj pre vedcov prekvapujúce. Všetko, čo ste o káve možno nevedeli.

Patrí k najzdravším nápojom na svete. Môže znížiť riziko úmrtia na mozgovú príhodu i choroby srdca
Zdroj: Pexels/Pixabay

Už máte za sebou svoju rannú šálku kávy? Vedci tvrdia, že káva môže pomôcť dlhšie žiť. Zostáva totiž jedným z najzdravších nápojov na svete, najmä kvôli prítomným antioxidantom.

Keď je káva konzumovaná ako súčasť vyváženej stravy a zdravého životného štýlu, umožní nám prežiť dlhší a šťastnejší život. 

Ako informoval medicínsky portál Healthline.com, pravidelné pitie kávy môže taktiež znížiť riziko rakoviny či Alzheimerovej choroby. Štúdie tiež ukázali, že pitie kávy (príjem kofeínu) môže znížiť riziko depresie či samovrážd.

A existuje vôbec smrteľná dávka kávy? Odhaduje sa, že pre priemerného človeka by to bolo asi 80 až 100 šálok kávy. V 16. storočí v Konštantínopole bolo neposkytnutie dostatku kávy vašej manželke dôvodom na rozvod.

A o sto rokov neskôr v Osmanskej ríši sa zas verilo, že káva má účinky, ktoré menia myslenie. Kávu považovali za druh omamnej látky, a preto zakázali ich verejnú konzumáciu. Pitie kávy sa malo dokonca trestať smrťou. Káva bola zakázaná aj v Mekke v roku 1511. Verilo sa totiž, že stimuluje radikálne myslenie a lenivosť.

Najnovšia štúdia z dielne britských vedcov prekvapila. Káva môže znížiť riziko úmrtia na mozgovú príhodu a choroby srdca. Podľa nej pitie až troch šálok kávy denne môže chrániť naše srdce. Informovala o tom CNN health na svojej stránke. 

Štúdiu so zaujímavými výsledkami predstavili ešte koncom augusta na výročnom stretnutí Európskej kardiologickej spoločnosti. Vedci v nej skúmali zdravotný dopad kávy u takmer pol milióna Britov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.