12.09.2021, 07:00

Najväčší pokles nastal pri transplantáciách orgánov od žijúcich darcov

Spomalenie transplantácií v dôsledku pandémie vlani pripravilo pacientov na čakacích listinách spolu o viac ako 48-tisíc rokov života.

Najväčší pokles nastal pri transplantáciách orgánov od žijúcich darcov
Zdroj: Shutterstock

Počet transplantácií orgánov vykonaných počas prvej vlny pandémie COVID-19 v roku 2020 klesol o 31 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2019. Vyplýva to z globálnej štúdie publikovanej v časopise The Lancet Public Health. O výskume informoval portál newswire.ca a sciencedirect.com.

Štúdiu predstavili jej autori na kongrese Európskej spoločnosti pre transplantácie (ESOT) v Miláne. Podľa ich odhadov spomalenie transplantácií v dôsledku pandémie v roku 2020 pripravilo pacientov na čakacích listinách o viac ako 48-tisíc rokov života.

Do kohortovej štúdie teda zahrnuli 22 krajín. Z nich bolo šestnásť štátov z Európy, a to Rakúsko, Belgicko, Chorvátsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiar

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.