08.09.2021, 15:00

Záborskej návrh sa vracia. Kňazi a povinná duchovná služba v nemocniciach sú späť

Konferencia biskupov Slovenska chce v rámci reformy nemocníc zmeniť definíciu zdravotnej starostlivosti a zaradiť kňazov k zdravotníckym pracovníkom.

Záborskej návrh sa vracia. Kňazi a povinná duchovná služba v nemocniciach sú späť
Zdroj: ZdN/archív

Uprostred druhej vlny pandémie vzbudila pozornosť legislatívna snaha poslankyne Anny Záborskej (Kresťanská únia), ktorá koncom januára navrhla zaradiť kňazov medzi zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach a rozšíriť zdravotnú starostlivosť o poskytovanie duchovnej služby. Svoj návrh na zmenu zákona stiahla po rokovaní koaličnej rady.

Po siedmich mesiacoch je táto téma opäť na stole. Stalo sa tak v rámci pripomienkovania zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti z dielne ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý má odštartovať reformu siete nemocníc ako podmienku čerpania miliardy eur z Plánu obnovy.

Duchovná služba

S rovnakými návrhmi ako začiatkom roka poslankyňa Záborská prišla teraz Konferencia biskupov Slovenska. Tá ako pripomienkujúci subjekt žiada, aby predpokladom zaradenia nemocnice do siete kategorizovaných nemocníc bola povinnosť zabezpečiť duchovnú starostlivosť formou výkonu duchovnej služby.

„Starostlivosť o spirituálne, čiže duchovné (existenciálne) potre

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.