26.08.2021, 11:00

Odškodnenie po očkovaní: Problém je dokázať súvislosť medzi podaním vakcíny a následkom

  • Česko odškodní zvlášť závažné ublíženie na zdraví, vytrpenie bolesti, stratu na zárobku alebo sťaženie spoločenského uplatnenia.
  • Diskusie o nežiaducich účinkoch proticovidových vakcín opäť pripomenuli tému odškodnenia ujmy na zdraví spôsobenej očkovaním na Slovensku.
Odškodnenie po očkovaní: Problém je dokázať súvislosť medzi podaním vakcíny a následkom
Zdroj: Maksim Goncharenok Pexels

Prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, hovorí, že odborná spoločnosť v minulosti podporovala vznik fondu na odškodnenie.

„Rokovania na ministerstve zdravotníctva prebiehali niekoľko rokov pred pandémiou, ale právnici na ministerstve sa vyjadrili, že na Slovensku už existuje možnosť odškodnenia tých, ktorí boli poškodení pri očkovaní, a v prípade, ak by vznikol takýto fond, tak by musel vzniknúť aj fond na odškodnenie po podaní liekov. Neboli tomu naklonení a, žiaľ, nevyšlo to,“ povedala.

Dôvod, prečo podporovala vytvorenie fondu na odškodnenie za ujmy na zdraví po očkovaní, je pragmatický. „Potom by sa ukázalo, ako málo je ťažkých poškodení zdravia po očkovaní, čo odporcovia očkovania prezentujú úplne inak – ako keby bol každý druhý človek po očkovaní zdravotne postihnutý,“ vysvetľuje.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.