24.08.2021, 07:00

Vitajte, teší ma, gratulujem. Na prste sa nachádzajú aj desaťtisíce baktérií. Podáme si ešte ruky?

  • Ruky bývajú zdrojom baktérií aj infekcií, bývajú pokryté i fekálnymi látkami. Špinavými rukami sa šíri až 80 percent infekcií.
  • Chemické látky v mozgu ako oxytocín a dopamín nám pomáhajú spájať dôveryhodného človeka s potešením.
  • Po skončení pandémie, respektíve ak sa nájdu účinné lieky a vakcíny, ktoré z pandemického vírusu urobia bežné ochorenie sa obnoví aj podávanie rúk, najmä pri obchodných a politických stretnutiach, rovnako tak pri stretnutiach športovcov. Hovorí odborníčka.
Vitajte, teší ma, gratulujem. Na prste sa nachádzajú aj desaťtisíce baktérií. Podáme si ešte ruky?

Už je to viac ako rok, čo sme si nepodali niektorí ruky. Kým, kedysi by sa toto gesto považovalo za prejav neslušnosti, dnes je to skôr akt opatrnosti. Epidemiológovia už na začiatku pandémie varovali, že koronavírus sa prenáša najmä po priamom kontakte kvapôčkovou infekciou a podanie rúk patrí medzi najčastejšie formy prenosu.

Hygienici zdôrazňujú, že je vhodné dbať na dostatočný sociálny odstup od cudzích osôb, dôkladné umývanie rúk a nosenie rúška vo verejných interiérových priestoroch a na miestach s vyššou koncentráciou ľudí.

Zdroj: Food Safety News

​Odtlačok ruky zdravotníka (Photo courtesy of Henry Ford Health System)

Na tradíciu podávania rúk, odkiaľ pochádza, aké sú v nej rozdiely naprieč národmi a či sa k nej ešte vrátime sme sa tiež opýtali známej slovenskej etnologičky PhDr. Kataríny Nádaskej, PhD.

Odveký rituál, bez ktorého sme si nedokázali donedávna predstaviť pozdrav, gratulácie, začiatky obchodných rokovaní zmenil strach z pandemického vírusu. Zdá sa však, že iba niekde. Revolučný prístup zaviedlo americké Kansas City, v ktorom sa nedávno začali vo veľkom objavovať plagáty a nálepky so sloganom „Podávam si ruky“.

Túžime po dotyku

Ako informovala Associated Press (AP) majú uľahčiť nepríjemné sociálne stretnutia. Teraz, keď sa opäť vraciame do kancelárií, na bohoslužby a oslavy vynára sa aj otázka potriasť rukou alebo nie? Po uvoľnení opatrení, rozbehnutí očkovania sa vrátili i objatia a podávania rúk.

Podľa AP, Business Law Southwest, ktorá poskytuje poradenstvo podnikom v Novom Mexiku, Arizone a v Texase, dokonca ponúkala na začiatku pandémie pomoc pri vytváraní nových smerníc na pracovisku, ako napríklad politiky bez podávania rúk. Záujem však nebol, povedala hovorkyňa spoločnosti Kristy Donahue.  

„Na konci dňa ľudia túžia po ľudskej interakcii a ľudskom dotyku,“ doplnila. Prirovnala to k  psychologickému experimentu s opicami. „Opice, ktoré nikdy nehladkali a s ktorými sa nezaobchádzalo dobre, akosi uschli,“ zhrnula Kristy Donahue. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.