02.08.2021, 06:00

Covid-19: ochrana vakcíny po čase klesá. Kedy dostaneme tretiu dávku?

  • Konzorcium Pfizer/BioNTech nedávno oznámilo, že v auguste plánujú požiadať FDA o povolenie podávať tretiu dávku ich očkovacej látky.
  • Taktiež začali s výrobou vakcíny proti variantu delta. Prvá šarža mRNA na tento účel už bola vyrobená. Klinické štúdie chcú spustiť v auguste.
  • Nemenovaný zdroj z Európskej liekovej agentúry uviedol, že scenár zahŕňajúci doplňujúcu vakcináciu je „vysoko pravdepodobný“. Podľa neho sa nedá vylúčiť, že nastane ešte tento rok.
Covid-19: ochrana vakcíny po čase klesá. Kedy dostaneme tretiu dávku?
Zdroj: TASR/Matthias Bein/dpa via AP

Niektoré krajiny s preočkovaním už začali, iné to zvažujú, my čakáme na odporúčanie.

Vo svetových vedeckých kruhoch už začala intenzívna diskusia o tom, či a kedy môžu byť potrebné ďalšie dávky očkovacích látok proti Covid-19. Informovala o tom stránka amerických lekárov a vedcov  Yale Medicine.org. 

Nie je to tak dávno, čo sme striehli na stránkach Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), žhavili jeho call centrum či postávali pred veľkokapacitnými očkovacími centrami a dožadovali sa vakcíny proti covidu.

Teraz sa zdá, že sa história zopakuje ohľadom posilňovacej tretej dávky.  Podľa Yale Medicine (YM), v posledných týždňoch lekári, vedci, vládni úradníci a farmaceutické spoločnosti diskutujú o tom, či by mali byť odporúčané ďalšie dávky (tzv. booster alebo posilňovacie) vakcíny proti Covid-19 s cieľom poskytnúť nepretržitú ochranu pred vírusom.  

Konverzácia navyše naberá na obrátkach, pretože sledujeme nárast variantov delta nielen medzi neočkovanými osobami, ale aj u plne zaočkovaných (zatiaľ sa ukazuje, že prejavy koronavírusu sú u nich mierne, prípadne sú asymptomatickí).  

Ku koncu júla sme mali na Slovensku 2 267 380 zaočkovaných, z toho druhú dávku má viac ako dva milióny ľudí. 

Čakáme na odporúčanie 

Diskusia o potrebe tretích dávok očkovacích látok sa naplno začala po tom, keď spoločnosť Pfizer/BioNTech oznámila, že bude žiadať súhlas amerických regulačných orgánov na schválenie posilňovacej dávky jej očkovacej látky.  

Podľa zástupcov spoločnosti Pfizer je žiadosť založená na dôkazoch z Izraela a vlastných štúdiách preukazujúcich zníženú účinnosť vakcín šesť mesiacov, prípadne rok po úplnom zaočkovaní.

Ako však s

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.