01.08.2021, 00:05

Zaočkovaných máme desaťtisíce detí. Opäť sa vynorili obavy, že vakcína spôsobuje neplodnosť

  • Takmer 5 000 žien v USA hlásilo, že po očkovaní otehotneli. Niektoré štúdie preukázali, že vírus SARS-CoV-2 bol tiež nájdený v spermiách mužov.
  • Nový koronavírus môže ovplyvňovať mužské hormóny potrebné pre normálnu produkciu spermií a existuje veľa správ o mužoch s bolesťou semenníkov alebo miešku po prekonaní Covid-19.
Zaočkovaných máme desaťtisíce detí. Opäť sa vynorili obavy, že vakcína spôsobuje neplodnosť
Zdroj: Pixabay

Ako informovalo americké nezávislé a neziskové združenie verejných rozhlasových staníc NPR (National Public Radio), tvrdenia o plodnosti a očkovacích látkach proti covidu sa datujú minimálne k decembru a tvrdenia o plodnosti týkajúce sa iných očkovacích látok sa datujú dokonca ešte ďalej.  

Koncom júna sa, podľa prieskumu NPR, klamstvá o plodnosti rozšírili všade od Francúzska po Brazíliu. „Upútajú pozornosť, vyvolajú otázky či pochybnosti. Akonáhle šokujú tých, ktorých majú zaujať, zmiznú. Alebo presnejšie, nahradí ich nový neuveriteľný príbeh,“ uviedlo NPR na svojej stránke. 

Teraz s intenzívnou snahou zaočkovať aj detskú populáciu u nás, opätovne vyvstala nielen medzi mladými otázka možného vplyvu vakcíny proti koronavírusu na reprodukciu.

 Deti to majú od rodičov

 „Prvú dávku očkovacej látky u detí vo veku 12 až 14 rokov má 15 759 osôb, druhú dávku vakcíny v tejto vekovej kategórii dostalo 895 detí,“ povedala pre Zdravotnícke noviny hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Podľa nej, vo vekovej kategórii 15 až 17 rokov dostalo prvú dávku očkovacej látky 37 553 osôb, druhú dávku vakcíny má v tejto vekovej kategórii 16 645 tínedžerov.

Paulína, 15-ročná stredoškoláčka z Bratislavy (redakcia má celé jej meno) sa nechce dať zaočkovať, pretože sa obáva, že potom už nebude môcť mať deti.

„Dám sa zaočkovať, až budem mať veľkú rodinu. V budúcnosti chcem aspoň tri, štyri deti. Bojím sa, že vakcína mi spôsobí neplodnosť,“ vyznala sa. Podobne ako ona zmýšľajú aj niektorí jej spolužiaci, ktorí túto informáciu majú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.