31.07.2021, 00:05

Lockdown: je liečba horšia ako Covid-19? Najnovší výskum prekvapil

Vlády nestáli pred voľbou medzi škodami z lockdownu a dopadmi covidu, ale skôr hľadali prostriedky, ako minimalizovať dopad oboch.

Lockdown: je liečba horšia ako Covid-19? Najnovší výskum prekvapil
Zdroj: Reuters

Kritici lockdownu varujú, výsledné škody na duševnom a fyzickom zdraví sú horšie ako priame škody z covidu. Aj keď sú reštriktívne opatrenia spojené s poškodením zdravia, neexistujú dôkazy o tom, že za to môžu skôr lockdowny ako samotná pandémia.

Naopak, Covid-19 mal zničujúci dopad na životy a zdravie v krajinách, ako sú Brazília a India, ktoré nezaviedli obmedzujúce opatrenia. Odborníci na verejné zdravie v magazíne BMJ Global Health zdôrazňujú, že je náročné oddeliť zdravotné dopady lockdownov od zdravotných dopadov pandémie.

Ako uviedol tento zdravotnícky časopis na svojej stránke, odporcovia vládnych obmedzení týkajúcich sa osobných slobôd počas pandémie Covid-19 tvrdia, že lockdowny si vyžiadali väčšiu daň na zdraví verejnosti ako samotná choroba. 

Medzi ich najčastejšie tvrdenia patria, napríklad predlžovanie čakacích dôb na konzultácie a chirurgické zákroky či negatívny dopad na duševné zdravie z dôvodu osamelosti a izolácie. Tvrdia, že „liečba je horšia ako choroba“. 

Analýza zverejnená v BMJ Global Health však naznačuje, že je nepravdepodobné, že by vládne zásahy boli pre verejné zdravie horšie, aspoň z krátkodobého hľadiska, ako samotná pandémia.Nezohľadňovali iba celkovú úmrtnosť, ale aj narušenie zdravotných služieb, účinky na duševné zdravie a počet samovrážd.

Pri výskume išlo pritom o medzinárod

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.