27.07.2021, 10:59

Česko ovládla delta, tvorí veľkú väčšinu nových prípadov

Naši západní susedia dosiahli v očkovaní významný míľnik, podali už viac ako 10 miliónov vakcín proti covidu.

Česko ovládla delta, tvorí veľkú väčšinu nových prípadov
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Zdravotníci v Českej republike aplikovali od začiatku očkovania proti ochoreniu Covid-19 viac ako desať miliónov dávok vakcíny. K 26. júlu ich české ministerstvo zdravotníctva eviduje presne 10 064 380.

V krajine sa začalo očkovať podobne ako na Slovensku koncom minulého decembra, ukončené očkovanie malo k pondelku viac ako 4,64 milióna ľudí. Vyplýva to z informácií na webe českého ministerstva zdravotníctva.  

Koľko je zaočkovaných 

K včerajšiemu dňu dostalo na Slovensku dávku 2 240 639 ľudí, z toho plne zaočkovaných je viac ako 1 957 000.

Ako uviedli zástupcovia Chytrej karantény na twitteri, v Česku je zaočkovaných 62,3 percenta dospelej populácie, a takmer 52 percent dostalo už aj svoju druhú dávku. V pondelok u našich západných susedov pribudlo 206 potvrdených prípadov koronavírusu, asi o desiatku menej ako pred týždňom.

Počty novo nakazených nateraz klesajú. Stúpol však počet hospitalizovaných, aktuálne je ich 49. Celkovo je v Česku k dnešnému dňu potvrdených viac ako 1 672 000 prípadov a viac ako 30 000 úmrtí na pandemický vírus.

Z pondelňajších zhruba dvoch stoviek pozitívnych testov pripadá asi štvrtina na Prahu, stredné Čechy a tri desiatky na Plzeňský kraj. V týchto lokalitách je taktiež aj najhoršie takzvané incidenčné číslo. V hlavnom meste pripadá v posledných siedmich dňoch na 100 000 obyvateľov 31 prípadov nákazy, v Plzenskom kraji je incidencia 29 a v stredných Čechách 17.

V celej Českej republike je incidenčné číslo na hodnote 12, znižuje sa už deviaty deň za sebou. Reprodukčné číslo ukazujúce, koľko ďalších ľudí nakazí jeden pozitívne testovaný, sa drží deväť dní pod hodnotou jedna, čo značí spomaľovanie šírenia choroby.  

Dominuje delta 

V Česku sa šíri predovšetkým variant delta. V posledných dvoch týždňoch ju laboratóriá odhalili u 80 až 90 percent z takmer 2 200 vzoriek. Druhou najčastejšou variantou nového koronavírusu bola alfa, predtým označovaná ako britská. Zastúpená bola v 12 percentách vzoriek. Ďalšie dve mutácie, beta a gama, odhalili testy vždy u menej ako jedného percenta vzoriek. 0

V dvoch desiatkach prípadov existuje podozrenie na zatiaľ málo známu variantu delta plus. Nový variant delta plus sa v Európe vyskytol prvýkrát tento rok v apríli v Anglicku. Klinická prax zatiaľ neposkytuje dostatočné údaje o tom, ako sa správanie novej mutácie líši od pôvodného delta variantu. 

Na Slovensku rutinným sekvenovaním potvrdili ďalších 72 nových výskytov delta variantu SARS-CoV-2. Ako informoval slovenský Úrad verejného zdravotnícyva na svojej stránke, väčšinu prípadov, teda 63 percent, tvoril import zo zahraničia (krajiny EÚ aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií).

Ďalej išlo o úzke kontakty týchto osôb a vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy (neboli v zahraničí ani neboli v kontakte s osobami, ktoré prišli zo zahraničia). Delta variant sa potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí.

„Celkovo sme na Slovensku od júna 2021 (prvého potvrdeného delta variantu) laboratórne potvrdili 107 prípadov. Hoci v súčasnosti na Slovensku ešte mierne prevažuje alfa variant, môžeme očakávať ďalší rast podielu delta variantu. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie,“ napísali zástupcovia úradu na jeho webe.

Príznaky delta variantu sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu, pri miernych príznakoch sa podobajú na prechladnutie. Typickým symptómom je bolesť hlavy, bolesť hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota či horúčka. Strata chuti a čuchu už nebýva tak častým prejavom, vyskytnúť sa môžu hnačky.