22.07.2021, 07:45

Dve dávky Pfizeru a AstraZeneca sú účinné aj proti variantu delta. Ukázala najnovšia štúdia

Dve dávky vakcíny AstraZeneca majú 67 percentnú účinnosť proti variantu delta, oproti pôvodne hláseným 60 percentám.

Dve dávky Pfizeru a AstraZeneca sú účinné aj proti variantu delta. Ukázala najnovšia štúdia
Zdroj: Reuters

Na Slovensku rutinným sekvenovaním potvrdili 72 nových výskytov delta variantu pandemického koronavírusu. Väčšinu prípadov, 63 percent, tvoril import zo zahraničia.

Išlo o krajiny Európskej únie (EÚ) a aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií. Informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Podľa nej, sa u nás od júna tohto roka laboratórne potvrdilo 107 prípadov delta variantu. V súčasnosti v krajine ešte mierne prevažuje alfa variant, ÚVZ však očakáva ďalší rast podielu delta variantu. Keďže delta variant sa šíri rýchlo, môže na význame naberať komunitné šírenie.

Štúdia zverejnená v stredu 21. júla ukázala, že dve dávky vakcíny Pfizer alebo AstraZeneca sú takmer rovnako účinné proti vysoko prenosnému variantu koronavírusu delta, ako aj proti predtým dominantnému variantu alfa. Informovala agentúra Reuters.

Vedci tvrdia, že vakcíny sú výborne účinné proti variantu delta, ktorý je dnes dominantným variantom na celom svete, aj keď zopakovali, že jedna dávka vakcín na vysokú ochranu nestačí.

Z najnovšej štúdie vyplýva, že jedna dávka Pfizeru mala 36 percentnú účinnosť a jedna AstraZenecy asi 30 percent proti variantu delta.

Štúdia publikovaná v New England Journal of Medicine potvrdzuje hlavné zistenia vydané Public Health England v máji o účinnosti vakcín proti Covid-19 vyrobených spoločnosťami Pfizer/BioNTech a oxfordskej AstraZeneca (po novom Vaxzevria).

V štúdii publikovanej v stredu vedci zistili, že dve dávky vakcíny Pfizer boli 88 percent účinné pri prevencii symptomatických ochorení variantu delta, v porovnaní s 93,7 percentami oproti variantu alfa, teda zhruba rovnakými, aké sa uvádzali predtým.

Dve dávky vakcíny AstraZeneca boli 67 percent účinné proti variantu delta, oproti pôvodne hláseným 60 percentám a 74,5 percent účinné proti variantu alfa, v porovnaní s pôvodným odhadom účinnosti, ktorý bol 66 percent.

„U variantu delta boli v porovnaní s variantom alfa zaznamenané iba mierne rozdiely v účinnosti vakcíny po podaní dvoch dávok,“ citovala Reuters zo štúdie vedcov anglického verejného zdravotníctva.