21.07.2021, 13:30

Prvý prípad infekcie človeka pľúcnym červom: ako sa nakazil? Prípadov môže byť viac

Zdrojom parazitov sú infikované psy, preto treba apelovať na chovateľov a veterinárov aby sa v endemických oblastiach, najmä na južnom Slovensku, zamerali na diagnostiku dirofilariózy u psov. Upozornili vedci SAV.

Prvý prípad infekcie človeka pľúcnym červom: ako sa nakazil? Prípadov môže byť viac
Zdroj: Dreamstime

Na Slovensku potvrdili v pondelok 19. júla prvý prípad infekcie človeka pľúcnym červom. Informovali o tom MVDr. Martina Miterpáková a MVDr. Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach.

Ako uviedli na stránke SAV, na Parazitologickom ústave v Košiciach potvrdili prvýkrát u človeka závažnú formu dirofilariózy spôsobenú krvnou filáriou Dirofilaria immitis, nazývanou aj pľúcny alebo srdcový červ. Charakteristické je pre ňu formovanie uzlov v pľúcach, veľmi často nesprávne diagnostikovaných ako malígne tumory.

„Infikovaná osoba pochádza z regiónu juhozápadného Slovenska, kde dirofilarióza dlhodobo cirkuluje v populácii psov. Nakazená osoba bola liečená v súvislosti s podozrením na iné ochorenie pľúc a pri  histologickom vyšetrení odobratého tkaniva bolo patológom vznesené podozrenie na parazitický pôvod  ložiska a vzorka tkaniva bola doručená ku nám na Parazitologický ústav SAV v Košiciach, kde po analýze DNA bola potvrdená Dirofilaria immitis,“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.