20.07.2021, 01:00

Netradičná liečba Covid-19. Pomôže aj transplantácia stolice

Fekálne transplantáty môžu liečiť infekciu SARS-CoV-2. Transplantácia zdravej stolice môže obnoviť zdravie baktérií v čreve.

Netradičná liečba Covid-19. Pomôže aj transplantácia stolice
Zdroj: Youtube

Hľadanie účinnej liečby ochorenia spôsobeného novým koronavírusom naďalej pokračuje po celom svete. Začiatkom júla prišla z vedeckého sveta prekvapujúca správa, ktorá naznačuje dôležitú úlohu črevného mikrobiómu pri liečbe Covid-19. Informovali o tom viaceré vedecké stránky ako MedicalNewsToday (MNT) či LiveScience (LS).

Podľa MNT, dvom pacientom s perzistentnými infekciami Clostridioides difficile (CDI) boli transplantované fekálne mikrobioty (FMT), aby sa napravilo zdravie ich črevných baktérií a pomohlo sa im vyriešiť ich infekcie. Obaja mali infekciu SARS-CoV-2 a vykazovali skoré príznaky Covid-19. V oboch prípadoch sa tieto príznaky po transplantácii stolice zlepšili.

Clostridium difficile (z gréckeho kloster-vreteno, a latinského difficile-náročný), taktiež známe ako „CDF/cdf“ alebo „C. Diff“, je grampozitívna baktéria z rodu Clostridium. Podľa MNT je to ťažko liečiteľná bakteriálna infekcia. Spôsobuje nevoľnosť, horúčku, bolesti žalúdka a hnačky a bez liečby môže byť život ohrozujúca. Často sa vyskytuje u ľudí, ktorí potrebujú dlhodobú antibiotickú liečbu. Antibiotiká ničia prospešné baktérie v črevnom mikrobióme, čo vytvára predpoklad pre nezdravé baktérie, ako je „C. Diff“.  

Nečakaný výsledok

Ako uv

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.