14.07.2021, 17:00

Hlavné mesto je krok od dosiahnutia kolektívnej imunity proti Covid-19

V Bratislave je prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 zaočkovaných takmer 57 percenta obyvateľov.

Hlavné mesto je krok od dosiahnutia kolektívnej imunity proti Covid-19
Zdroj: TASR/AP

Mesto Bratislava má šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu proti ochoreniu Covid-19. Pre dosiahnutie tohto cieľa je podľa magistrátu potrebné, aby bolo zaočkovaných aspoň 75 percent obyvateľov Bratislavy. Túto hranicu si určilo mesto po konzultácii s odborníkmi.

V Bratislave je prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 zaočkovaných 56,9 percenta obyvateľov. Druhú dávku vakcíny dostalo už 49,4 percenta Bratislavčanov. Informovalo o tom hlavné mesto.

"Na 75-percentnú zaočkovanosť prvou dávkou potrebujeme mať zaočkovaných ešte 80 000 Bratislavčaniek a Bratislavčanov," uviedol magistrát na sociálnej sieti.

Podľa bratislavskej samosprávy, dostatočný počet zaočkovaných dokážu svojou imunitou ochrániť aj tých nezaočkovaných, lebo nebudú vhodné podmienky na komunitné šírenie vírusu. Poukazuje na možnosť sa dať v sobotu (17. júla) zaočkovať vo veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave, a to aj bez pozvánky.

Pre čo najrýchlejšie dosiahnutie kolektívnej imunity prichádza hlavné mesto spolu s Dopravným podnikom Bratislava so súťažou o 60 celoročných predplatných cestovných lístkov na MHD. Chce ňou motivovať tých, ktorí sa ešte rozhodujú, či sa dajú zaočkovať proti ochoreniu Covid-19, a zároveň odmeniť tých, ktorí už zaočkovaní sú.