10.07.2021, 16:00

Čo majú spoločné vakcíny proti Covid-19, nové varianty a naša imunita? Nová štúdia môže zmeniť názory na očkovanie

Obavy zo schopnosti vakcín chrániť pred súčasnými a budúcimi variantami vyvolali pochybnosti, ktoré sa týkali nových variantov a ich „talentom“ uniknúť neutralizujúcim protilátkam.

Čo majú spoločné vakcíny proti Covid-19, nové varianty a naša imunita? Nová štúdia môže zmeniť názory na očkovanie
Zdroj: Reuters

Nový koronavírus ma už na svedomí viac ako 185 miliónov chorých na Covid-19 a 4 milióny úmrtí. Celosvetovo bolo podaných viac ako 370 miliónov vakcín. Takmer 63 percent dospelých v EÚ dostalo najmenej jednu dávku a 45 percent je už plne zaočkovaných. U nás svoju vakcínu k 8.júlu dostalo viac ako dva milióny Slovákov, pričom plne zaočkovaných je viac ako 1 731 000 ľudí.

V súčasnosti taktiež kandiduje na očkovaciu látku proti Covid-19 až 128 vakcín. V klinických štúdiách 3. fázy je 39 vakcín. Vo viacerých krajinách je doteraz je povolených celkovo 19 vakcín na Covid-19.

Niektoré znepokojujúce varianty SARS-CoV-2 sa môžu vyhnúť neutralizujúcim protilátkam u zaočkovaných, čo vyvoláva obavy týkajúce sa schopnosti vakcín proti nim chrániť. Informoval o tom na svojej stránke MedicalNewsToday (MNT). Ako ďalej uviedol, vakcíny proti koronavírusu vedú k reakcii T buniek, ktorá uľahčuje zotavenie z choroby.

Ako zdôraznili vedci pre MNT, vírus SARS-CoV-2, rovnako ako iné vírusy, ktorých genetickým materiálom je RNA, má tendenciu neustále mutovať. V dôsledku toho sa s vývojom pandémie Covid-19 objavilo veľa variantov SARS-CoV-2. Varianty, ktoré preukázali zvýšenú prenosnosť označila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako epidemiologicky závažné varianty, teda „varianty obáv či znepokojenia“ (Variant of Concern/VOC). Patria medzi ne varianty alfa, beta, gama, delta pochádzajúce z Veľkej Británie, Južnej Afriky, Brazílie a Indie. Variant epsilon, ktorý mal vzniknúť v USA, znížili americ

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.