19.06.2021, 07:00

Ako sa budú varianty koronavírusu ešte zhoršovať? Pomôžu modely mutácií, vysvetlil známy vedec

Vedci upozorňujú, že je niekoľko trikov, ktoré by vírus mohol použiť na lepšie šírenie, napríklad vylepšenie spôsobu, akým otvára dvere do buniek nášho tela, schopnosť prežívať dlhšie vo vzduchu, či schopnosť zvýšiť vírusovú záťaž...

Ako sa budú varianty koronavírusu ešte zhoršovať? Pomôžu modely mutácií, vysvetlil známy vedec
Zdroj: Discovery Channel

Kým na Slovensku naďalej kraľuje britský (alfa) variant pandemického vírusu, ktorý po prvý raz zaznamenali v anglickom Kente, v samotnej Veľkej Británii teraz pre zmenu zamiešal karty obávaný variant delta. Ten po prvý raz mali zachytiť vlani v decembri v indickej Maharashtre.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu taktiež uviedla, že delta variant bol zistený už vo viac ako 80 krajinách a pri šírení naďalej mutuje. Podľa cnbc.com, vedci varovali, že variant delta je asi o 60 percent prenosnejší ako alfa, a taktiež je náchylnejší na hospitalizácie či závažnejšie príznaky. To však podľa expertov WHO treba ešte preskúmať.

Ako sme vás informovali, SARS-CoV-2 v populácii prirodzene mutuje s frekvenciou jeden až dva varianty za mesiac. Vírusy sa medzi sebou nekrížia, postupne iba priberajú mutácie, vďaka ktorým, keď sú výhodné, sa šíria viac.

Akoby toho nebolo málo v stre

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.