04.06.2021, 08:15

Kalavskej stratifikácia a Lengvarského optimalizácia: Rozdielov je viac ako len miliarda eur z Bruselu

Ministerstvo zdravotníctva sľubuje najväčšiu reformu za posledných 15 rokov. Termín na prijatie potrebnej legislatívy je horúci.

Kalavskej stratifikácia a Lengvarského optimalizácia: Rozdielov je viac ako len miliarda eur z Bruselu
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Typológia nemocníc, definovaná cesta pacienta, zníženie počtu akútnych lôžok a vytvorenie doliečovacích kapacít – toto sú zhodné piliere stratifikácie exministerky Kalavskej aj optimalizácie siete nemocníc, ktorú aktuálne predstavil súčasný šéf rezortu Vladimír Lengvarský. Rozdiel je v tom, že stratifikácia počítala s tromi typmi nemocníc, kým Lengvarského reforma navrhuje päť úrovní – od národnej cez koncovú, komplexnú, regionálnu až po komunitnú.

Podstatný rozdiel je vo finančnom zabezpečení. Súčasný minister má k dispozícii miliardu eur z Plánu obnovy na výstavbu, rekonštrukcie a vybavenie nemocníc. Podmienkou na čerpanie štedrej sumy z Bruselu je práve optimalizácia nemocničnej siete, ktorá má byť do konca roka schválená parlamentom.

„Nemocnice ako také sa nebudú rušiť, niektoré sa budú transformovať na typ liečby, ktorú potrebujeme. Počet lôžok na akútnu zdravotnú starostlivosť je príliš vysoký, musí sa znížiť. Ostatné lôžka budú transform

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.