29.05.2021, 12:00

Po stopách Covid-19: zmrazené mäso, banské netopiere i wu-chanské laboratórium. Začalo sa veľké vyšetrovanie zrodu SARS-CoV-2

Ak sa ukáže, že „zoonotická“ teória je správna, mohla by mať vplyv na činnosti, ako je poľnohospodárstvo a využívanie divej zveri. V prípade úniku z laboratória či zmrazených potravín to bude mať dopad na vedecký výskum či medzinárodný obchod.

Po stopách Covid-19: zmrazené mäso, banské netopiere i wu-chanské laboratórium. Začalo sa veľké vyšetrovanie zrodu SARS-CoV-2
Zdroj: Reuters
Ako sme vás informovali, pôvod nového koronavírusu je stále nejasný a teóriu, že bol spôsobený únikom z laboratória, je potrebné brať vážne, až kým sa nedokáže opak. Vedci teraz prišli s dôvodmi, prečo je nutné brať teóriu úniku z wuhanského laboratória vážne.

Kedysi konšpiračná teória, dnes vážne podozrenie. To, čo sme pred rokom a pol, v čase vypuknutia pandémie považovali za hoax naberá dnes iný rozmer. Rozbušku zapálil americký prezident Joe Biden, ktorý nedávno oznámil, že USA začali s urgentným vyšetrovaním pôvodu SARS-CoV-2, pričom sa budú intenzívne zaoberať teóriou jeho úniku z čínskeho laboratória. Informovala o tom britská BBC.

Podľa BBC, Joe Biden verejne vyjadril podozrenie, že koronavírus mohol náhodne alebo aj inak uniknúť z laboratória v stredočínskom meste Wuhan, kde bol vírus prvýkrát zaznamenaný.

Priaznivci tejto myšlienky taktiež poukazujú na prítomnosť významného biologického výskumného zariadenia priamo v meste. Virologický ústav Wuhan (WIV) totiž študuje koronavírusy u netopie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.