31.05.2021, 15:23

Čakanie na Sputnik V: Na východe plánujú spustiť očkovanie ruskou vakcínou v Michalovciach

Centrum v Michalovciach bude v prevádzke, keď bude v čakárni alebo v náhradníckom systéme nahlásený dostatočný počet ľudí.

Čakanie na Sputnik V: Na východe plánujú spustiť očkovanie ruskou vakcínou v Michalovciach
Zdroj: Reuters

Košický samosprávny kraj je organizačne pripravený na očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. Plánuje ňou očkovať vo veľkokapacitnom centre v Michalovciach.

„Konkrétny termín, odkedy budeme očkovať ruskou vakcínou, bude závisieť od rozhodnutia ministerstva zdravotníctva,“ uviedol v pondelok predseda KSK Rastislav Trnka.

Počas tohto týždňa bude krajské veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach otvorené nepretržite sedem dní, očkuje sa vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca.

V Spišskej Novej Vsi bude v sobotu a nedeľu (5. - 6. 6.) dostupná vakcína od Moderny. Krajské očkovacie centrum v Michalovciach bude v prevádzke, keď bude v čakárni alebo v náhradníckom systéme nahlásený dostatočný počet ľudí.

„V Michalovciach sme doposiaľ zaočkovali takmer 9 000 ľudí, ďalší využili možnosť zaočkovať sa v iných očkovacích centrách. Nakoľko evidujeme, že mnohí čakajú na ruskú vakcínu, v prípade, ak bude Sputnik V dostupný, očkovať ním chceme práve v tomto očkovacom centre,“ konštatoval Trnka.

Košický kraj uvádza, že je naďalej prvý z krajov v počte očkovaní. K 30. máju podal proti ochoreniu COVID-19 celkovo 139 660 vakcín. Aktuálne posilnil prevádzku výjazdovej očkovacej služby, zdravotníci navštívia tento týždeň 28 obcí a miest, v ktorých by mali zaočkovať najmenej 2 100 ľudí.

Výjazdová očkovacia služba bude podávať vakcíny v okresoch Košice-okolie, Spišská Nová Ves, Rožňava, Trebišov a Michalovce. Košický kraj zaočkoval prostredníctvom mobilného očkovania 4 250 ľudí.

„Od budúceho týždňa by mal do obcí vyraziť aj očkovací autobus, v ktorom budú zdravotníci podávať vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Po tom, čo kraj zaočkuje všetkých seniorov, ktorí sa prihlásili na očkovanie prostredníctvom mobilnej očkovacej jednotky, budú zdravotníci očkovať v tomto očkovacom autobuse aj ľudí z marginalizovaných komunít,“ informovala hovorkyňa predsedu kraja Anna Terezková.