26.05.2021, 08:36

Kedy začnú všeobecní lekári očkovať svojich pacientov? Stále nevedia

Podľa lekárov by očkovanie v ambulanciách mohlo zvýšiť zaočkovanosť najmä v skupine ľudí od 60 do 80 rokov. Očkovanie v ambulanciách všeobecných lekárov presadzuje aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Kedy začnú všeobecní lekári očkovať svojich pacientov? Stále nevedia
Zdroj: Reuters
Do polovice mája podali praktickí lekári v Česku spolu 486-tisíc dávok vakcín proti covidu ľuďom vo veku nad 50 rokov. Najväčšiu skupinu spomedzi zaočkovaných v ambulanciách – zhruba 222-tisíc osôb – predstavujú pacienti vo veku 70 až 80 rokov. Českí praktickí lekári majú k dispozícii vakcíny AstraZeneca, Moderna, Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson.
Po počiatočných problémoch s nedostatočným dodávkami vakcín do ambulancií by sa mal systém zlepšiť priamou distribúciou očkovacích látok k lekárom. „Umožní nám to zaočkovať pacientov v najvyšších vekových kategóriách, ktorí u nás ešte stále čakajú na očkovanie,“ povedal Peter Šonka, predseda Združenia praktických lekárov ČR. V ambulanciách by mali mať vakcíny pre 50-tisíc ľudí týždenne.
Situácia na Slovensku je uprostred mája odlišná. Rozbieha sa pilotný

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je súčasťou balíčka HNmedical*

*HNmedical je prístup k zamknutému obsahu na webe mediweb.sk.

HNmedical

Získajte prístup ku kompletnému obsahu HNonline a Mediweb.

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.